Sýrie - dovolená 2018

Detail státu

Sýrie Sýrie - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Syrská arabská republika leží v jihozápadní Asii, převážně ve vnitrozemí avšak s částí pobřeží Středozemního moře. Nejvyšší část území se nachází na jihozápadě, směrem k východu se rozkládá velká pouštní tabule, ze které vystupují sopečné masivy. Podnebí je tu teplé subtropické, u pobřeží středomořské, ve vnitrozemí suché. Jedná se o rozvojový stát s negramotností cca 28 %.

[Zobrazit více informací o Sýrii]

Oficiální název:

Syrská arabská republika

Hlavní město:

Damašek

Časové pásmo:

(zimní čas) :+1 hod. (+2 hod. = letní čas)

Jazyky:

arabština

Náboženství:

muslimové (sunnitští 74 %, šíitští 12 %), křesťané (9 %)

Zdraví:

Lékařské ošetření a zdravotní péči nutno platit v hotovosti. Pro krátkodobý pobyt se doporučuje uzavřít pojištění léčebných výloh v zahraničí u některé české pojišťovny. Místní zdravotní pojištění pro cizince neexistuje. Hospitalizace je možná při úrazu nebo ohrožení základních životních funkcí. Úroveň státních zdravotnických zařízení je velmi nízká, proto se doporučuje využívat pouze několika soukromých zdravotnických zařízení, které se blíží nebo mají evropský standard. U týdenní hospitalizace se zákrokem lze očekávat účet až ve výši kolem jednoho i více tisíc USD.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 00963

„ „ zpět: 00420

První pomoc: 110

Policie: 112

Požárníci: 113

Elektřina:

220 V, 50 Hz + adaptér

Podnebí:

Je teplé subtropické, u pobřeží středomořské, ve vnitrozemí suché.

 

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty 11 13 17 23 28 33 35 34 32 27 19 13
Minimální denní teploty 0 2 4 7 11 14 16 17 13 9 4 1
Průměrný počet dešť.dnů  3  2  2  1 0 0 0 0 0 1  2  3

Měna:

1 syrská libra = 100 piastrů

Cestovní doklady:

Občané ČR cestující do Sýrie musí mít platný cestovní pas s dobou platnosti minimálně 6 měsíců od data vstupu na syrské území. V pase nesmí mít izraelské vízum nebo vstupní či výstupní vízum jordánských nebo egyptských přechodů na hranicích se Státem Izrael. Pro turisty tranzitující přes Sýrii dvakrát je vhodné ubezpečit se o tom, o že mají ve vízu vyznačené dva vstupy do země (počet vstupů je v arabštině, stává se, že v případě chybného počtu vstupů dojde k nepříjemnostem na hranicích).

Vízum a formality:

Krátkodobý cestovatel může žádat o vízum na ZÚ SAR v Praze, je možné udělit dvojí i několikanásobný vstup, krátkodobé vízum na jeden vstup vystavují i přímo na letišti v Damašku. Protože se jedná o proceduru zdlouhavou, doporučujeme požádat o vízum ještě v Praze. Vízum je obvykle platné tři měsíce od data udělení a je považováno jako vstupní na dobu pobytu 15 dnů. Pokud má být pobyt delší, cestovatel musí požádat těsně před uplynutím této doby o prodloužení na imigračním úřadu. Pobyt se dá prodloužit na jeden měsíc, poté je nutno požádat o další prodloužení. Délka povoleného prodloužení závisí na důvodech pobytu a přístupu příslušných úředníků. Poplatek za prodloužení je 50 – 100 SYP, nutné jsou 4 fotografie. Prodloužení trvá od 1 hod. do 1 dne v závislosti na momentálním počtu žadatelů. Pobyt se dá prodloužit nejen v Damašku, ale i ve všech provinčních městech, kde bývá prodloužení rychlejší.

Celní a devizové předpisy:

 Dovoz valut a syrských liber do Sýrie není omezen a nevyžaduje se jejich přihlášení celním orgánům. Stejně tak neexistuje povinná výměna valut.Vývoz syrských liber není dovolen (kromě výše uvedeného), a to ani pokud je prokázáno, že tyto byly do Sýrie příslušným subjektem dovezeny, či získány směnou za valuty v Commercial Bank of Syria. Residenti cestující do Jordánska a Libanonu mohou vyvézt 7.500 SYP.

Deklarovat je nutno videokamery, elektrotechniku, radiopřijímače, filmové kamery, fotoaparáty, hudební nástroje, notebooky, starožitnosti apod., které se někdy zapisují do cestovního pasu a při výjezdu ze země se zápis zruší.

Při cestování vlastním automobilem je na hranicích nutno koupit pojistku zákonné odpovědnosti pro Sýrii a karnet (celkem asi 200 USD). Velmi komplikovaný je vstup do země s automobilem s dieselovým motorem, za který v některých případech požadují celní orgány zaplacení zvláštní daně.

 

Historie:

Jedna z nejstarších kulturních oblastí ve Středozemí. Postupně ovládána akkadskou dynastií, Amorejci, Chetity, Asyřany, Baylónem, Peršany a Alexandrem Velikým. V sedmém století Sýrie dobyta muslimskými Araby, celá země konvertovala k islámu a Damašek se stal hlavním městem muslimského světa. Od jedenáctého století směřovaly do Sýrie křižácké výpravy. V šestnáctém století země připadla definitivně k Osmanské říši. Později si na Sýrii činil zálusk Egypt a Francie. Ta také v roce porazila Syrské království v čele s králem Fajsalem a na dvacet let se země dostala pod její správu. V roce 1946 vznikla nezávislá Syrská republika. V roce 1958 vyhlásili prezidenti Sýrie a Egypta vytvoření Sjednocené arabské republiky, o tři roky později však byla nezávislost země opět obnovena. V roce 1966 levicová strana Baas převzala moc, o rok později ve válce s Izraelem ztratila země téměř celé Golanské výšiny. Na počátku sedmdesátých let se do čela země dostal Háfiz Asad, který začal orientovat zemi na Sovětský svaz. V roce 1976 vstoupila Asadova vojska do Libanonu a od té doby trvá okupace této země. Asad zemřel na jaře roku 2000 a vládu v zemi převzal jeho druhorozený syn.