Svatý Bartoloměj - dovolená 2018

Detail státu

Svatý Bartoloměj Svatý Bartoloměj - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Svatý Bartoloměj je ostrov v Karibském moři, který patří do souostroví Malé Antily. Od roku 2007 je zámořským společenstvím Francie. Do té doby byl součástí francouzského zámořského departementu Guadeloupe.Ostrov Svatého Bartoloměje žádá vystoupení z EU.

Svatý Bartoloměj - perla karibiku. Menší, romantický, hornatý ostrov. Překrásné pískové pláže, vynikají svojí čistotou a nádherou podmořského života s vynikajícími podmínkami pro potápění. Na ostrově vládne tropické klima .Období dešťů spadá do doby mezi červencem a listopadem. V celé oblasti Malých Antil se výjimečně mohou vyskytnou tropické bouřky respektive hurikány. Jejich období spadá do období dešťů a trvá přibližně od července do listopadu.

Ostrov je zámořským společenstvím a administrativně spadá pod Francii, v minulosti však patřil dlouhá léta Švédsku. Na ostrově jsou stále vidět patrné pozůstatky severské kultury z této doby. Hlavním městem a centrem ostrova je přístav Gustavia, pojmenovaný po švédském králi Gustavu III.

Původními osadníky ostrova byl indiánský národ Karibů. V dnešní době se obyvatelstvo skládá převážně z mulatů, potomků francouzských osadníků, afrických otroků a také novodobých přistěhovalců z Francie. Nejrozšířejnějším náboženstvím je převážně římskokatolické.

[Zobrazit více informací o Svatém Bartoloměji]

Oficiální název:

Svatý Bartoloměj

Hlavní město:

Gustavia

Časové pásmo:

Sv. Bartoloměj leží po celý rok v pásmu GMT -4. Časový posun s pevninskou Evropou je v zimě -5 a v létě -6 hodin.

Jazyky:

francouzština

Zdraví:

Při vstupu na území Sv. Bartoloměje se nevyžaduje žádné očkování. V Gustavii se nalézá pohotovost. Na ostrově ordinuje zhruba desítka lékařů, několik zubařů a specialistů. Naleznete tu rovněž tři lékárny, jednu lékařskou laboratoř a radiologické centrum.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 00590

„ „ zpět : 00420

policie, hasiči : 87

ambulance 131

Elektřina:

220 V+ adaptér

Podnebí:

Klima je celoročně velmi příjemné, teploty se zde pohybují mezi 22 – 30°C. Větší výskyt srážek v období mezi zářím a říjnem.

 
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu: den °C 27 26 27 28 29 29 29 30 30 29 29 28
Průměrná teplota vody °C 26 25 25 26 26 27 28 28 28 27 27 26
Průměrné měsíční srážky (mm) 88 81 84 128 138 72 69 135 73 96 60 145

Měna:

euro

Cestovní doklady:

Státní příslušníci Evropské Unie, Evropského ekonomického prostoru, Andorry, Monaka a Švýcarska nepotřebují ke vstupu na území Sv. Bartoloměje vízum, stačí občanský průkaz. Nicméně, pas budete potřebovat v případě, že hodláte navštívit také další karibské ostrovy.

Vízum a vstupní formality:

Státní příslušníci Evropské Unie, Evropského ekonomického prostoru, Andorry, Monaka a Švýcarska nepotřebují ke vstupu na území Sv. Bartoloměje vízum, stačí občanský průkaz. Nicméně, pas budete potřebovat v případě, že hodláte navštívit také další karibské ostrovy.

Celní a devizové předpisy:

Celní služby jsou velmi tolerantní, co se týká povinností a práv vztahujících se k předmětům osobní potřeby.

Historie:

Pokud jste o této části "zámořské" Francie nikdy neslyšeli, jedná se o malý ostrov v Karibském moři, který byl až do roku 2007 jen okresem v rámci jiného karibského, francouzského celku Guadeloupe. Na ostrově žije jen necelých sedm tisíc lidí a zemička se rozprostírá na pouhých 25 kilometrech čtverečních, což je pro srovnání přibližně rozloha Českého Krumlova nebo obvodu Praha 5. Karibský ráj pojmenoval po jednom z apoštolů sám Kryštof Kolumbus, když se inspiroval jménem svého bratra. Ostrov Svatý Bartoloměj zažil barvité dějiny plné pirátů a střídajících se koloniálních mocností, mezi kterými nechyběli ani maltézští rytíři. Jako zajímavost se vzhledem k našemu tématu jeví, že po určitou dobu byl dokonce jedinou karibskou kolonií Švédska. Že by švédská minulost zavála na ostrov dnes tradiční skandinávský euroskepticismus? Nebylo by to až tak překvapující, protože hlavní město ostrova se stále jmenuje Gustavia po švédském králi Gustavu III., v architektuře se tu najdou švédské rysy a ve znaku ostrova se nacházejí i tradiční švédské tři korunky (stejně jako maltézský kříž). Obyvatelstvo je ovšem dnes již výhradně francouzského jazyka a kultury.