Surinam - dovolená 2018

Detail státu

Surinam Surinam - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Surinamská republika leží v Jižní Americe u severního pobřeží Atlantského oceánu. Pobřeží je ploché, lemované nížinou, často močálovitou. V jižní části státu se pak nachází vysočina. Podnebí je tu vlhké teplé rovníkové, většinu státu pokrývají deštné tropické pralesy. Jedná se o relativně vyspělý stát s velmi nízkou negramotností a významnou těžbou bauxitu. Dopravní síť je hustší pouze při pobřeží.

[Zobrazit více informací o Surinamu]

Oficiální název:

Surinamská republika

Hlavní město:

Paramaribo

Časové pásmo:

(zimní čas) :-4

Jazyky:

nizozemština

Náboženství:

hinduisté (26 %), řím. katolíci (22 %), muslimové (18 %), protestanti (17 %)

Zdraví:

Zdravotnická péče na Surinamu je na velmi nízké úrovni. V Paramaribu je pouze jedna veřejná záchranná služba a příjezd sanitky se může velmi protáhnout. Nemocnice nejsou klimatizované, za nadstandard (klimatizace) je nutno si připlatit. Mimo Paramaribo pohotovostní služba téměř neexistuje. Doporučujeme, aby zdravotní pojištění uzavřené před cestou počítalo s úhradou přepravy do jiné země.

Ve vnitrozemí je nožné se setkat s malárií. Doporučujeme použití příslušných antimalarik podle předpisu lékaře.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 00597

„ „ zpět : 00420

Policie, požárníci, záchranná služba: 115

 

Elektřina:

127 V, 60 Hz + adaptér

Podnebí:

vlhké teplé rovníkové

 

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII. Maximální denní teploty 30 30 30 31 30 31 31 32 33 32 32 30 Minimální denní teploty 22 22 22 22 23 22 22 22 23 23 23 22 Průměrný počet dešť.dnů  18  12  12  15 21 22 18 14 7 6  8  14

Měna:

1 surinamský gulden = 100 centů

Cestovní doklady:

pas platný alespoň ještě 10 měsíců od návratu. Při příjezdu do Surinamu ze zemí s možností výskytu žluté zimnice,  je potřeba předložit pohraničním orgánům mezinárodní očkovací průkaz s potvrzením o očkování žluté zimnice.

Vízum a formality:

Ke vstupu do země musí mít cestovatel z ČR vízum. Je nutno vyplnit dvě žádosti, přiložit dvě aktuální fotografie pasového formátu, pas platný alespoň ještě 10 měsíců, kopii datové stránky pasu, předložit zpáteční letenku a zaplatit 30 USD. O vízum je třeba žádat na nejbližším surinamském konzulátu (např. pro ČR: Amsterdam, Nizozemí – e-mail: cons-gen-vd-rep-suriname@wxs.nl

Celní a devizové předpisy:

je třeba se dotázat při podání žádosti o vízum

Historie:

Surinam je pojmenovaný podle kmene Surinamů, kteří byli prvními obyvateli v oblasti. Původní obyvatelé byli vytlačeni ze Surinamu ještě před příchodem kolonistů. V roce  1499 přistála u pobřeží španělská výprava Alonsa de Ojedy. Do roku 1667 bylo území pod správou Britů. V roce 1667 učinili Britové s Nizozemci výměný obchod. Vyměmili Surinam za území na východním pobřeží Severní Ameriky, kde se rozkládala nizozemská osada New Amsterodam. Dnes je tato původně nizozemská osada jedním z největších amerických měst - New York.

Od roku 1682 začala holandská Společnost Západní Indie přivážet do Surinamu otroky z Afriky. Otroci pracovali na plantážích, pěstovali čaj a kávu. Mnozí otroci utekli do buše. kde vytvořili komunity a jejich potomci jsou dnes známí jako "černoši z buše". Po zrušení otroctví v roce 1863 začali Nizozemci vozit námezní síly z Indie a Jávy. Tím už tak velká pestrost obyvatel ještě stoupla.

Roku 1954 získal Surinam statut zámořské autonomie a 25.listopadu 1975 byla vyhlášena nezávislost pod jménem Surinamská republika. Hned po vyhlášení začaly etnické nepokoje. Byla svržena civilní vláda a moci se chopila armáda. Byla zastavena humanitární pomoc, hospodářství zkolabovalo a "černoši z buše" začali ozbrojený boj za ovládnutí země. V roce 1988 přešla moc do rukou civilistům. Vláda uzavřela mír s "černochy z buše". Od roku  1990 se země začíná rozvíjet a ekonomika je stále méně závislá na pomoci Nizozemců.