Španělsko - Španělsko pevnina - Centrální Španělsko - Toledo - dovolená 2018

Detail destinace

Toledo Španělsko - transparent

Nabízíme 2 ubytovacích kapacit za cenu 15 990 Kč.

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

Toledo - historická perla uprostřed vyprahlé Mesety  leží 65 km jihozápadně od Madridu. Je hlavním městem celé autonomní oblasti Kastilie – La Mancha. V tomto zapomenutém koutu Španělska, ve sluncem vyprahlé náhorní plošině Mesetě, sváděl svůj marný „boj s větrnými mlýny“ Cervantesův „Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha“, aby tak získal srdce své vysněné Dulciney.
Město leží na žulovém pahorku a je ze tří stran obklopené krásným meandrem tekoucí řeky Tajo, která zde, na svém středním toku, vůbec nepůsobí dojmem nejdelší řeky celého Iberského poloostrova. Již zdálky můžete zpozorovat dvě nejvýznamnější dominanty města – pevnost Alcázar a katedrálu. Při následné procházce Toledem člověk velmi rychle nabývá pocitu, že je v nějakém muzeu architektury. Na světě není mnoho míst, kde lze na relativně malém prostoru vidět římské, maurské (arabské), židovské a křesťanské památky. A tak můžeme ve městě najít kromě velkého množství katolických kostelů a katedrály i synagogy a mešity. Historická jedinečnost Toleda byla deklarována v roce 1986 zápisem na seznam Světového kulturního dědictví UNESCO.

Toledo židovské
Na přelomu 4.-5. stol. přichází na území Španělska Vizigótové, kteří učiní z Toleda hlavní centrum své říše. V této době je již ve městě usazena židovská komunita, která je s městem spojována po dalších téměř osm set let. Přestože byli Židé v Toledu velmi početnou skupinou, stáli vždy na okraji společnosti. Jejich pronásledování začalo již za Vizigótů a pokračovalo po celá staletí i za následných vládců města až po definitivní vyhnání na konci 15. století. Zlatým věkem Židů v Toledu tak zůstalo 13. stol., kdy vzdělaný křesťanský král Alfons X. souhlasil s jejich zastoupením ve své vyhlášené Překladatelské škole. Židovskou epochu připomínají synagogy „Santa María la Blanca“ (12. stol.), později přebudovaná na kostel a synagoga „del Tránsito“ (14. stol.). Obě najdeme v Židovské čtvrti „Judería“ v západní části historického centra.

Toledo muslimské
Dnešní podobu vtiskli Toledu Arabové, ve Španělsku nazývaní Maurové, kteří přišli do města v roce 711. Právě arabské stavitelství se vyznačuje velkým množstvím spletitých, úzkých a kroutících se uliček, kterých si turisté v Toledu dosyta užijí. Arabskou nadvládu připomínají např. vstupní brány do města – „Alcántara“ a „Bisagra“, dále pak mešity „Cristo de la Luz“ (10.stol.) a „las Tornerías“ (11. stol.).

Toledo křesťanské
Křesťanská nadvláda nad městem započala po dobytí Toleda vojskem Alfonse VI. v roce 1085. Právě tento panovník dal pokyn k vybudování pevnosti Alcáza, stojící na nejvyšším bodě města, kde již předtím stálo římské tábořiště, následně pak sídlo Vizigótských králů i pevnost „Al-Qasr“, kterou nechali postavit maurští vládci. Pevnost nechal pro své potřeby přebudovat později i Carlos I., který učinil z Toleda roku 1519 hlavní sídlo královského dvora. Jeho syn Filip II. však dal krátce nato přednost Madridu. Dnes sídlí v pevnosti Vojenské muzeum a Ústřední knihovna autonomní oblasti Kastilie – La Macha. Další významnou stavbou je gotická katedrála (13. stol.), jejíž základy byly položeny již vizigótským králem Recaredem I. v 6. století. Jde o ohromnou stavbu, jejíž délka je 140 a šířka 130 metrů. Tato pětilodní katedrála má 22 bočních kaplí auvnitř se mimo jiné nachází muzeum s obrazy slavných malířů (Goya, El Greco, Velásquez, Tizian a další).

Toledo mudejarské
Toledo je kolébkou nádherného mudejarského slohu, který ve městě můžeme obdivovat téměř všude, neboť zde tento sloh zcela dominuje. Najdeme ho na palácích, kostelech, klášterech, muzeích, obou synagogách i jednotlivých domech. Jde o jedinečný sloh muslimských stavitelů, kteří po dobytí města začali pracovat pro křesťanské vládce. Velmi náročné umění maurských stavitelů se však z Toleda nevytratilo. Všechny mudejarské stavby jsou v tomto stylu restaurovány a dokonce vznikají i nové. Jako příklad novostavby může posloužit budova hlavního nádraží „Estación de Ferrocarril“ v neomudejarském slohu.

Toledo El Greca
Krétský rodák Domenico Theotocopulos -1541–1614, známý uměleckému světu pod jménem El Greco, přichází do ToledaŘíma roku 1577 a usadí se tady až do konce života. Většinu děl najdeme v jeho muzeu „Museo del Greco“ v židovské čtvrti -např. Pohled na Toledo, Kristus a dvanáct apoštolů, Slzy sv. Petra. Jeho nejslavnější a nejvíce ceněný obraz „Pohřeb hraběte Orgaze“ se však nachází v kostele sv. Tomáše. El Greco se řadí díky svým celosvětově uznávaným dílům mezi nejvýznamnější malíře Španělska a manýrismu vůbec.

Doba letu z Prahy: cca 2,10 hod., vzdálenost od letiště Madrid: cca 84 km.

 

Vyhledávání zájezdů do letoviska Toledo

Počasí:

Dnes Počasí v Toledo - transparent 8° C Zítra Počasí v Toledo - transparent 6 - 12° C26.1. Počasí v Toledo - transparent 8 - 8° C
27.1. Počasí v Toledo - transparent 3 - 8° C28.1. Počasí v Toledo - transparent 1 - 9° C29.1. Počasí v Toledo - transparent 6 - 11° C
30.1. Počasí v Toledo - transparent 3 - 11° C31.1. Počasí v Toledo - transparent 5 - 8° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
[Zobrazit mapu]
Výsledky hledání
Madrid, Toledo
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 11.5.2018 4 dny Bez stravy leteckyleteckyPraha 15 990 Kč Detail
 5.10.2018 4 dny Bez stravy leteckyleteckyPraha 15 990 Kč Detail
Madrid - Toledo
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 11.5.2018 4 dny Bez stravy leteckyleteckyPraha 15 990 Kč Detail
 5.10.2018 4 dny Bez stravy leteckyleteckyPraha 15 990 Kč Detail

další nabídky >