Španělsko - Španělsko pevnina - Andalusie - Costa del Sol - Gibraltar - dovolená 2018

Detail destinace

Gibraltar Španělsko - transparent

Nabízíme 1 ubytovacích kapacit za cenu 28 900 Kč.

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

Gibraltar - často přezdívaný The Rock - „skála“ je dříve  kolonie Spojeného království  - se nachází  na jihu Pyrenejského poloostrova. V roce 1704 byl Gibraltar dobyt holandsko-britským expedičním sborem pod vedením admiráam George Rooka. Velká Británie získala Gibraltar v roce 1713 Utrechtskou smlouvou, ukončující války o španělské dědictví.. Roku 1830 se gibraltarská posádka stala formálně britskou kolonií. V letech 1967,1976 a 2002 se konala referenda o připojení ke Španělsku, ale většina obyvatelstva je odmítla.

Gibraltar má rozlohu 6,5 km². Vápencová skála skála Rock of Gibraltar, na které se Gibraltar rozkládá, má v nejvyšším bodě 426 m. Na Gibraltaru není zdroj  pitné vody.  Prostor na Gibraltaru je tak velmi omezen, že jediná pevninská silnice na Gibraltar se kříží s mezinárodním letištěm. Na Gibraltaru se nachází jediná evropská kolonie opic.
Gibraltarská skála byla obývána už v době kamenné. Právě zde byla v lomu Forbes roku 1848 objevena první lebka neandrtálce. O Gibraltaru se dozvídáme z kartaginských, římských a fénických pramenů. V době stěhování národů odsud odpluli barbarští Vandallové do Afriky. V roce  711 zde přistálo vojsko Arabů a marockých Berberů které dobylo křesťaqnskou vizigótskou  říši na poloostrově. Skála byla přejmenována po dobyvateli na Džabal al Tárik (Tárikova skála), z čehož vznikl zkomolením Gibraltar

Za druhé světové války bylo veškeré civilní obyvatelstvo evakuováno a Gibraltar se opět změnil v pevnost a námořní základnu. Odsud Britové ovládali vstup do Středozemního moře a byli schopni zásobovat  Maltu a Severní Afriku. V září r. 1940 se stal Gibraltar cílem náletu 83 francouzských letadel, což byla odveta za britské akce v Oranu a Dakaru. Španělsko uzavřelo za války pevninské přístupy k pevnosti, odmítlo ale umožnit průchod německým jednotkám, které by chtěly pevnost napadnout.

I po válce napjaté vztahy s Frankovým Španělskem pokračovaly. Ještě dnes o tom svědčí ohromná plechová „střecha“ na východní straně skály, která sloužila k zachytávání  dešťové vody během španělské blokády.

Doba letu z Prahy: cca 3,15 hod., vzdálenost od letiště Malaga: cca 111 km.

 

Vyhledávání zájezdů na Gibraltar

Počasí:

Dnes Počasí v Gibraltar - transparent 15° C Zítra Počasí v Gibraltar - transparent 14 - 16° C25.1. Počasí v Gibraltar - transparent 13 - 16° C
26.1. Počasí v Gibraltar - transparent 10 - 15° C27.1. Počasí v Gibraltar - transparent 12 - 14° C28.1. Počasí v Gibraltar - transparent 13 - 15° C
29.1. Počasí v Gibraltar - transparent 11 - 14° C30.1. Počasí v Gibraltar - transparent 11 - 15° C
Weather forecast from Yr, delivered by the Norwegian Meteorological Institute and the NRK
[Zobrazit mapu]
Výsledky hledání
Datum Délka Strava Doprava Cena
 16.4.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 28 900 Kč Detail

další nabídky >