Portugalsko - Azorské ostrovy - dovolená 2018

Detail destinace

Azorské ostrovy Portugalsko - transparent

Nabízíme 5 ubytovacích kapacit za cenu 18 200 Kč - 39 990 Kč.

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

Azorské ostrovy - dvě hodiny letu od Lisabonu leží v Atlantiku souostroví Azorské ostrovy. Bujná vegetace s exotickými květinami, tropické ovoce, různorodá krajina, fascinující podvodní svět, pohostinní lidé, jakož i tradice vyznávající souostroví s jejich vulkanickou činností. Teplota na ostrovech je celoročně suptropická, neboť tato oblast je ovlivňována Golfským proudem.

Pro nás, docela neznámé ostrovy se rozprostírají po obou stranách Středoatlantského hřbetu a vznikly v důsledku vulkanické činnosti (před 20-ti milióny let), která zde vytvořila fascinující scenerie s propadlými krátery, připomínající měsíční krajinu. Jsou proslulé svou úžasnou krajinou a bohatou flórou a staly se v současné době oblíbeným cílem výletníků, kteří milují procházky, plachtění a chtějí se odpoutat od každodenních starostí. Ostrovy se rozkládají v délce 650 kilometrů a vzkvétaly díky vzdálené poloze v Atlantiku.

Ostrovy můžeme rozdělit na tři hlavní skupiny.

Na východě leží Santa Maria spolu s největším a nejvýznamnějším ostrovem Sao Miguel, na němž se také nachází správní středisko Azor, Ponta Delgada.

Druhou skupinu (centrální) tvoří pět ostrovů - Faial , Terceira, Sao Jorge, Graciosa a Pico, kterému vévodí sopka a také nejvyšší hora Portugalska vysoká 2 350 metrů.

Třetí skupinu se rozprostírají odlehlé Flores a Corvo. Na ostrovech Sao Miguel, Faial a Terceira jsou mezinárodní letiště a místní letecká společnost zajišťuje spojení se všemi ostrovy. Jelikož Azory mají jen několik pláží, nestálé a často vlhké podnebí, unikly masové turistice a jsou ideální pro ty, kteří chtějí prozkoumat zelené hory poseté modrými hortenziemi a odpočinout si v klidných přístavech.

Ostrov Corvo

Je nejmenším z Azorských ostrovů, který ze severozápadu uzavírá celý komplex, zabírá rozlohu pouhých 17,13km2 a co do počtu obyvatel nepřesahuje číslo 400. Starousedlíci tu žijí velmi izolovaným, nicméně poklidným životem. Centrálním sídlem ostrova je Vila Nova do Corvo a hlavním turistickým lákadlem bývalý vulkanický kráter se dvěma jezírky osetý malými kužely, ve kterých místní spatřují obraz souostroví. Po ostrově koluje mnoho různých pověstí, z nichž nejznámější vypráví o bronzovém rytíři a jeho spojení s fénickými kupci. Reálnější příběhy se pak odehrávají během dávných pirátských či lovu velryb. Pokud ho budete chtít navštívit, dostanete se sem lodí ze sousedního ostrova Faial.

Ostrov Faial

Tento menší ostrůvek poznáme nejlépe během okružní jízdy ostrovem na nejvyšší horu ESPALAMACA s překrásným výhledem na hlavní město HORTA a blízký ostrov PICO. Dále nás zajisté zaujme kráterová jeskyně, která je 400 metrů hluboká. Ostrov Faial je ale především proslulý svým jedinečným přístavem jachet ve městě HORTA, Pouhých 8km dělí Faial od vedlejšího ostrova Pico. V době objevení souostroví se právě na tomto ostrově objevovalo obrovské množství endemického stromu faia, který dal název tomuto ostrovu. Básníky je ovšem nazýván „Modrý ostrov“, pro houštiny nádherných hortenzií, které jsou jeho ozdobou. Rozloha, kterou ostrov zaujímá, dosahuje 173,42km2 obyvatelstvo čítá 15.000 osob. Vulkanická minulost je dobře patrná v centrálním místě ostrova zvaném Caldeira s obrovským kráterem obrostlým vřesy a jalovci. Z hloubky oceánu se na západním pobřeží ostrova roku 1957 vynořil impozantní vulkán Vulcao dos Campelinhos, který není možné při návštěvě ostrova vynechat. Hlavní město Horta proslavil přístav jachet, mnohými považovaný za světově nejdůležitější oceánský přístav.

Ostrov Flores

Jak už jméno naznačuje, jedná se o ráj květin, někdy přezdívaný „Atlantická zahrada“ či „Azorské Švýcarsko“. Položený v nejzápadnější části souostroví zaujímá ostrov Flores rozlohu 143,11 km2 a populace dosahuje čísla 4329. Podél pobřeží se táhnou pásma zelenavých úbočí, která se střídají s ostře řezanými zátokami a malebnými vesničkami směle vystavěnými na vysokých útesech. Vnitrozemí je pestré a barevné: vedle pohoří leží údolí, v nich říčky a idylická jezera roubená hustou a různorodou vegetací, především ale hortenziemi, jejichž sytá modř směle konkuruje jasnému nebi i Atlantiku. Hlavními centry jsou Santa Cruz a Lajes.

Ostrov Graciosa

Graciosa je vskutku symbolickým názvem. Ostrov vábí svou rozmanitou krajinou tvořenou planinami, zalesněnými hornatinami, pokrytou vinicemi a zídkami z černého kamene, které lemují malá políčka. Rozloha ostrova 61,66km2 a počet obyvatel 5189 slibuje všem milovníkům klidu skutečně odpočinkovou dovolenou. Povrch je spíše rovinný a nížinatý zvláště v severní části ostrova, nejvyšším bodem je Timao (388m). Jedná se o ostrov s nejmenším počtem srážek a pěstuje se tu především víno a cukrová třtina. Velmi známé je právě víno značky Graciosa, podobně jako kořalka, která dozrává v dubových soudcích. Ostrov proslavila zejména krása jeskyně Enxofre – jedinečného vulkanického a geologického fenoménu světa. Hlavním historickým a kulturním sídlem je Vila de Santa Cruz, jejíž poklidné uličky s váženými starobylými domy zdobí zelené araukárie. Zdejší obyvatelé jsou pracovití, spořádaní a přívětiví a udržují při životě lidové tradice, z nichž se největší popularitě těší karneval.

Ostrov Pico

Ostrov Pico, známý především svým zeleným vínem, je druhým největším ostrovem z Azorského souostroví , kde se nachází nejvyšší hora Portugalska – PICO 2351 metrů, jeden z nejkrásnějších vulkánů na světě. V minulosti bylo Pico centrem lovu velryb a delfínů na Azorských ostrovech.Za své jméno vděčí ostrov impozantní hoře, nejvyšší v celém Portugalsku, která dosahuje do výšky 2351m. Pico je tzv. „ostrov černých kamenů“, jehož rozloha zaujímá 446,66km2 a populace 15202 osob. Špička hory Pico, majestátně vévodící celému souostroví, je téměř stále zahalena do mraků a slabý bílý dým dokazuje, že se jedná o mladý vulkán, který ještě neřekl poslední slovo. Místní obyvatelé těžce obdělávají spálená úbočí hory, a pěstují na nich víno a pomeranče v sadech, které chrání zídky z lávového kamene. Dřívější lov velryb nebyl jen pouhou zábavou, ale především hlavním zdrojem obživy. Dnes je velryba symbolem a mýtem zároveň, který připomíná minulost ostrova. Součástí této připomínky je také muzeum velrybářství v Lajes, druhé z nejnavštěvovanějších míst Azorů. Právě sem se také sjíždí nejvíce turistů za pozorováním těchto obrovských mořských savců. Po dlouhá staletí patřila k bohatství ostrova také vinná réva. Hlavními centry jsou Vilas da Madalena, Sao Roque a Lajes. Na Pico se dostaneme pohodlně lodí ze sousedního ostrova Faial.

Ostrov Santa Maria

Tento ostrov leží 55 mil jižně od ostrova Sao Miguel a je nejjižnějším a zároveň i nejvýchodnějším ostrovem Azorů. Jílovitá půda, která vznikla na základě vulkanické činnosti a je charakteristická svým červeným zbarvením, se už odedávna používá při výrobě místní keramiky. Na stavbu domů se pak používá bílý vápencovitý kámen. Vzhledem k tomu, že je ostrůvek položen nejjižněji ze všech, je zde nejteplejší podnebí a nachází se zde několik písečných pláží na jihu ostrova. Pobřeží ostrova je charakteristické svými hlubokými zálivy a nádhernými zálivy, z nichž některé jsou olemované vinicemi, jiné plážemi s bílým pískem. Santa Maria zaujímá rozlohu 97 km2 a její území je zřetelně rozdělitelné na dvě části: východní hornatá zóna s hlubokými údolími a bohatou vegetací a západní část, kterou tvoří velká rovina pokrytá travinami. Právě zde bylo během 2. světové války postaveno letiště. Fascinující kontrast lze pozorovat z nejvyššího místa ostrova Alto, který dosahuje výšky 590m. Centrálním střediskem ostrova, jehož počet obyvatel se podle posledních statistik uvádí 5922, je Vila do Porto.

Ostrov Sao Jorge

Dlouhý zelený ostrov, kde strmé pobřežní srázy tvoří dominantní kontrast s rovinnými Fajas a divoká zákoutí oponují lidskýma rukama obdělávaným pastvinám, to je Sao Jorge. Unikátním místem ostrova je Faja da Caldeira do Santo Cristo s podmořskou jeskyní a jezerem, jediné místo, kde se pěstují tzv. ameijoas, místo, které bylo prohlášeno přírodní rezervací a speciální ekologickou oblastí. Celková rozloha ostrova zaujímá 246,25 km2, stálých obyvatel je na Sao Jorge 10.219. Je to dlouhý ostrůvek, měřící 50 km na délku a 8 km na šířku. Z centrálního řetězce hor, který se táhne od jednoho konce ostrova ke druhému, vyvěrají divoké vodní prameny a mizí v houštinách vavřínového lesa. Hlavní obživou ostrova je pastevectví a produkce mléka a mléčných výrobků. K proslaveným výrobkům patří místní voňavý sýr a také ručně vyráběné pokrývky. Hlavními obydlenými centry ostrova s krásně upravenými domy jsou Velas a Calheta. Ostrov je charakteristický svými strmými skalisky svažujícími se přímo do oceánu, množstvím jeskyní, jezer a jedinečným mikroklimatem.

Ostrov Sao Miguel

Sao Miguel je největší a nejosídlenější ze všech devíti ostrovů a je dlouhý 65 kilometrů. Hlavní město Ponta Delgada je správním střediskem a nachází se zde spousta zajímavých pamětihodností. Jeho poloha je ideálním výchozím bodem pro celodenní výlety k divokému rozervanému pobřeží či k sopečným kráterovým jezerům a vroucím termálním pramenům ve vnitrozemí. Na ostrově se nachází řada forem sopečné aktivity, kterou představují zvláštní lávové kameny, mnohá kráterová jezera a zemské pukliny, odkud vychází sirnatý dým. Bohatá zeleň pokrývá úrodnou půdu, teplo a vlhkost hojně přispívají růstu bujné subtropické vegetace, čarovně působící v zahradách a parcích. Plodnost půdy je zřejmá i na kultivovaných prostorech, zelených loukách a polích a odtud také pochází název Zelený ostrov. Jak různorodá je vegetace, takový je i život místních obyvatel: odraz najdete v jejich práci a houževnatosti, zbožnosti při poutích či při jezdeckých turnajích zvaných Cavalhadas. Sao Miguel soustřeďuje největší ekonomický potenciál celého souostroví. Hlavními středisky ostrova jsou Ponta Delgada a Ribeira Grande.

Ostrov Terceira

Ostrov Terceira se nachází uprostřed souostroví a poznáme ho podle nespočetně mnoho kráterů s jezírky. Nejvyšší bod je pohoří Srerra de Santa Bárbara, vysoké 1023 metrů. Terceira je druhý největší ostrov co do počtu obyvatel ( 56.000), kteří žijí ve dvou městech. Hangra do Heroísmo je hlavní město a také důležité centrum veškerého kulturního dění.Ostrov by mohl být nazýván ostrovem monumentů a kronikářů, neboť právě zde byly sepsány důležité kapitoly historie Azorského souostroví i Portugalska. Pevnosti a kláštery, starobylé domy s barevnými fasádami a mřížovím porostlým zelení na oknech, dokonce i skromné baráčky a quinty jsou svědky slavné minulosti. V této atmosféře je cítit přídech exotiky, která připomíná dávné příjezdy nákladních lodí z Asie. V létě opanuje město radost a veselí, uličky a náměstíčka se mění v býčí arény, přitahujíc jak zvědavé diváky, tak místní toreadory. Euforie se později mění v tiché modlitby u příležitosti slavnosti Ducha Svatého. Město Angra do Heroísmo, jehož urbanistické pojetí pochází ze 16. století, bylo po tří staletí křižovatkou mezi Evropou, Afrikou a Amerikou. Proto bylo také vyhlášeno UNESCEM roku 1983 památkou světového kulturního dědictví.

 

Vyhledávání zájezdů na Azorské ostrovy

[Zobrazit mapu]
Výsledky hledání
Residencial Sete Cidades
Hodnocení:
4,9 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 25.1.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 18 200 Kč Detail
 1.2.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 18 200 Kč Detail
 8.2.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 18 200 Kč Detail
Divoké Azorské ostrovy
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 25.1.2018 7 dní Snídaně leteckyletecky 23 490 Kč Detail
 31.1.2018 7 dní Snídaně leteckyletecky 23 490 Kč Detail
 6.2.2018 7 dní Snídaně leteckyletecky 23 490 Kč Detail
Azorské ostrovy
letecky Praha
Dle programu
Program
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 28.6.2018 8 dní Dle programu leteckyleteckyPraha 34 550 Kč Detail
 14.7.2018 8 dní Dle programu leteckyleteckyPraha 34 550 Kč Detail
 18.8.2018 8 dní Dle programu leteckyleteckyPraha 34 550 Kč Detail
Azorské ostrovy
letecky Praha
Snídaně
Hotel
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 23.9.2018 8 dní Snídaně leteckyleteckyPraha 34 990 Kč Detail
Datum Délka Strava Doprava Cena
 15.9.2018 8 dní Polopenze leteckyleteckyPraha 39 990 Kč Detail

další nabídky >