Nigérie - dovolená 2018

Detail státu

Nigérie Nigérie - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Nigérijská federativní republika leží v západní Africe u pobřeží Guinejského zálivu. Ve vnitrozemí jsou pahorkatiny a náhorní plošiny, na jihovýchodě vyšší pohoří, u pobřeží nížiny s lagunami a močály. Podnebí je tu tropické, na jihu vlhké, na severu suché. V nížinách rostou stále zelené tropické pralesy, na plošinách savany a stepi. Jedná se o agrární stát s negramotností okolo 40 %, významná je těžba ropy.

Oficiální název:

Nigerijská federativní republika

Hlavní město:

Abuja

Časové pásmo:

(zimní čas) :0

Jazyky:

angličtina

Náboženství:

muslimové (50 %), protestanti (21 %), řím. katolíci (10 %)

Zdraví:

Dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče mezi ČR a Nigérii neexistuje.

Využití místní státní zdravotnické péče nelze doporučit. Čeští občané mohou za úplatu využívat služby soukromých klinik. Ceny jsou ovšem relativně vysoké, je proto vhodné uzavřít před cestou zdravotní pojištění.

Mezi nejlepší nemocnice v Lagosu patří Reddington Hospital. V Abuji není doporučována nemocnice žádná, maximálně St. Francis Hospital, nebo State Hospital.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 00234

„        „            zpět : 00420

Elektřina:

240 V, 50 Hz + adaptér

Podnebí:

tropické, na jihu vlhké, na severu suché.

 

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty 30 32 33 32 30 28 26 27 27 27 29 29
Minimální denní teploty 27 30 30 29 77 26 25 24 25 25 26 26
Průměrný počet dešť.dnů  0  1  1  1 2 3 6 10 5 2  1  1

Měna:

1 naira = 100 kobo

Cestovní doklady:

Ke vstupu do Nigérie potřebuje český občan platný cestovní pas. Jeho platnost by měla přesahovat 12 měsíců od předpokládaného data odjezdu z Nigérie a vízum.

Vízum a formality:

Ke vstupu do Nigérie potřebuje český občan kromě platného cestovního pasu i vízum, jež může získat na zastupitelském úřadě Nigérie v zahraničí. V žádném případě nelze cestovat do Nigérie bez víza (víza se na letištích obvykle neudělují a navíc by se cestovatel vystavil možnosti vyšetřování ze strany nigerijských imigračních úředníků). Přihlašovací povinnost u místních imigračních úřadů po příjezdu není zavedena. Doporučuje se před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu Nigérie, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.
 

Celní a devizové předpisy:

a) Seznam zboží, které se nesmí z Nigérie vyvážet: fazole, rýže, kasava, kukuřice, jam, dřevo neopracované a řezané, neopracované kůže, železný šrot a nezpracovaný kaučuk. Vývoz kulturních a uměleckých předmětů je omezen.
b) Seznam zboží, které se nesmí dovážet: vzdušné a všechny ostatní druhy pistolí, zbraně, padělané peníze, letecký fotografický papír, bižuterie z hořlavých plastických materiálů, nepoužité faktury, nepoužité tikety sázkových kanceláří, ulity mořských plžů zavinutce penízkovitého, prošlý čaj, pornografická literatura, marihuana, zápalky s bílým fosforem, předměty, jež by mohly ohrozit náboženské či etnické cítění obyvatelstva, maso, zelenina a další potraviny hygienicky závadné, oblečení s natištěnými výňatky z koránu, second-hand oblečení, stříbrné a slitinové mince neplatné v Nigérii, lihoviny s výjimkou likérů, brandy, ginu, rumu a whisky, sorghum, proso, pšeničná mouka, rostlinný olej, sádra, repelenty proti komárům, obnošené šactvo, ovocné džusy v prodejním balení, léky (v jiném než přiměřeném množství pro osobní potřebu), textil, těstoviny a sušenky, stolní konzumní voda.
Tento seznam se často obměňuje, doporučuje se proto informovat na aktuální stav při podání žádosti o vízum.
Turista nebo obchodník se musí po příletu do Nigérie prokázat minimálně částkou 500 USD na týden. Povinná výměna valut neexistuje. Maximální výše dovezených valut není stanovena, po příletu ji však musí cestovatel vykázat v prohlášení. Výše vyvezených valut musí být menší o výdaje spojené s pobytem v Nigérii.

Historie:

Přímořský stát v západní Africe u Guinejského zálivu. Části dnešního nigerijského území byly ve středověku součástí domorodých říší (Ghana, hauské státy, Benin), na počátku 19. století pak vzniklo na severu země Sokotské království a sultanát Bornu. Portugalci objevili nigerijské pobřeží v 15. století a založili zde obchodní stanice zaměřené hlavně na obchod s otroky. Ve druhé polovině 19. století pronikali do vnitrozemí Britové a postupně ovládli celou Nigérii. Roku 1914 byly jednotlivé oblasti sloučeny v kolonii a protektorát Nigérie, od roku 1954 s federativním statutem. Roku 1960 byla vyhlášena nezávislost, o rok později byla připojena část Britského Kamerunu. V roce 1963 se země stala federativní republikou. Etnické a kmenové rozpory na jedné straně a separatistické tendence na straně druhé vedly ke krvavé občanské válce v letech 1967-70 (->Biafra). Ve snaze vyrovnat se s minulostí bylo roku 1976 založeno nové hlavní město ve středu země namísto dosavadního Lagosu. Po volbách v roce 1993 znovu vzrostlo napětí v zemi, v roce 1994 došlo k anulování výsledků voleb a k nastolení vojenské vlády, která o rok později formálně povolila opoziční strany a přislíbila předat moc civilní vládě v roce 1998. Po náhlé smrti generála Abachy v létě 1998 se moci chopil generál Abubakar, který přislíbil uspořádat v roce 1999 svobodné volby a poté předat moc civilní vládě. Ve volbách v únoru 1999 zvítězil bývalý generál a vládce země Olusegun Obasanjo. Země čelí kritice Západu vedle rozsáhlé korupce i zato, že v části země uplatňuje kruté islámské právo.