Lichtenštejnsko - dovolená 2018

Detail státu

Lichtenštejnsko Lichtenštejnsko - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Liechtenštejnsko, dříve chudá agrární země, patří v současnosti k nejprůmyslovějším a nejbohatším státům světa.

[Zobrazit více informací o Lichtenštejnsku]

Oficiální název:

Lichtenštejnské knížectví

Hlavní město:

Vaduz

Časové pásmo:

stejné ja v ČR

Jazyky:

němčina

Náboženství:

katolické 87 %, protestantské 8 %

Zdraví:

Mezi ČR a Lichtenštejnskem není uzavřena dohoda o poskytování bezplatné léčebné péče. Turistům se proto doporučuje uzavřít před návštěvou Lichtenštejnska cestovní pojištění pro případ vzniku léčebných výloh v zahraničí.

Důležité kontakty:

117 - policie/horská služba
118 - požárníci
144 - záchranná služba
140 - pomoc při nehodě/autoopravy

Elektřina:

220 V

Podnebí:

vnitrozemské

Měna:

1 švýcarský frank (CHF) = 100 centimů

Cestovní doklady:

Na základě rozhodnutí Rady EU č. 368/2004/ES o předběžném provádění Dohody o Evropském hospodářském prostoru mohou čeští občané od 1. 5.2004 cestovat do Lichtenštejnska s platnými cestovními pasy či platnými českými občanskými průkazy .
Od 1.ledna 2006 nabývá účinnosti novela zákona o cestovních dokladech (publikovaná pod č. 559/2004 Sb.) podle které lze k opuštění území České republiky k cestě do států Evropské unie jako cestovní doklad použít občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, pokud nemají oddělenou vyznačenou část (t.j. bez odstřiženého rohu).
Občanský průkaz je cestovním dokladem pouze pro držitele dokladu. Rezort vnitra nedoporučuje, aby občan ČR mladší 15 let, který cestuje společně s rodičem a je zapsán v jeho občanském průkaze, cestoval bez vlastního cestovního dokladu pouze na základě tohoto zápisu v občanském průkaze.

Řidiči motorových vozidel potřebují platný řidičský průkaz, platné osvědčení o technické způsobilosti vozidla (tzv. malý technický průkaz) a doklad o mezinárodním pojištění zákonné odpovědnosti za škodu způsobenou provozem motorového vozidla (tzv. zelená karta).

Vízum a vstupní formality:

Občané ČR smějí pobývat ve Lichtenštejnsku jako turisté 3 měsíce bez víza (pobytového povolení). V případě opakovaného pobytu, který překročí v rámci jednoho roku 6 měsíců (2x 3 měsíce s minimálně jednoměsíční přestávkou) či výkonu výdělečné činnosti, je nutno požádat o vízum/pobytové povolení na Velvyslanectví Švýcarska v Praze.

Celní a devizové předpisy:

Smlouvou ze dne 29.3.1923 bylo Lichtenštejnsko začleněno do švýcarské celní zóny, což má za následek, že na švýcarsko-lichtenštejnských hranicích nejsou prováděny žádné celní kontroly a na lichtenštejnsko-rakouských hranicích jsou kontroly prováděny švýcarskými celními úředníky. Švýcarské celní předpisy platí i pro Lichtenštejnské knížectví (doporučujeme věnovat zvýšenou pozornost dovozu zbraní - nožů !!!)

Historie:

Dávná minulost Lichtenštejnska ale i jeho žhavá současnost je silně ovlivněná přítomností Rakouska a Švýcarska, mezi které je knížectví vklíněné. Prvními obyvateli dnešního Lichtenštejnska byli germánští Alemanové, kteří se zde usídlili kolem roku 500 našeho letopočtu. Důkazem jejich existence je to, že v Lichtenštejnsku se dodnes mluví alemanským dialektem němčiny. Když se k moci dostal Karel Veliký (742 až 814), stalo se Lichtenštejnsko součástí jeho silné říše. Psal se rok 1719, když bylovytvořeno Lichtenštejnské knížectví pod vládou Lichtenštejnů. Oficiálně stát zůstal součástí římsko-německé říše. Plnou nezávislost získala tato malá zemička v roce 1866. V dalších letech se začala úzce orientovat na sousední Švýcarsko, se kterým v roce 1923 uzavřela i celní unii. Během obou světových válek si Lichtenštejnsko uchovalo nezávislost.