Libanon - dovolená 2018

Detail státu

Libanon Libanon - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Dříve velmi oblíbená, a ne zrovna laciná libanonská riviéra zeje prázdnotou i 10 let po válce. No, ve skutečnosti ne tak úplně prázdnotou, protože Libanonci vědí, jak si užívat života, ale počet nearabských turistů je proti zlatým časům 60. let 20. století zanedbatelný. Dnes je v Libanonu největším nebezpečím úpal nebo podvrknutí kotníku na horské stezce a zvláště po navrácení okupovaného jihu Izraelem v roce 2000 není žádný důvodu k obavám.

[Zobrazit více informací o Libanonu]

Oficiální název:

Libanonská republika (Al-Džumhúríja al-Lubnáníja)

Hlavní město:

Bejrút

Časové pásmo:

proti ČR + 2 hodin

Jazyky:

arabština, v běžném styku libanonský , francouzština, angličtina.

Náboženství:

muslimové, pravoslavní

Zdraví:

Náklady na lékařské ošetření, léky a veškeré další zdravotnické služby jsou poměrně vysoké a je nutno je hradit v hotovosti. Doporučuje se uzavření zdravotního pojištění.

Důležité kontakty:

volací kód tam:  00961

volací kód zpět: 00420

první pomoc: 140 nebo (05)921675
policie: 112
požární stanice: 175
informace o počasí: 1722 (pro cesty do údolí Biká)
Americká univerzitní nemocnice (AUH): (01) 350000

Elektřina:

230 V, 50 Hz je nutný adaptér

Podnebí:

Podnebí je ovlivněno Středozemním mořem, zimy jsou mírné a deštivé, na horách jsou pak ideální podmínky pro lyžaře, léta jsou teplá a suchá.

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty 16 16 18 21 23 26 28 29 28 26 22 17
Minimální denní teploty 10 10 11 14 17 20 22 23 22 20 15 11
Průměrný počet dešť.dnů  12 10  6  4 1 0 0 0 0 4  9 13

Měna:

libanonská libra (LBP) = 100 piastrů, kromě místní libanonské libry je zde zákonným platidlem také USD. Kreditní karty lze použít jen při výběru z bankomatů, připlacení je lépší provádět v hotovosti.

Cestovní doklady:

Cestuje se na cestovní pas ČR, jehož doba platnosti přesahuje plánovanou dobu pobytu. Při řízení motorových vozidel je požadován mezinárodní řidičský průkaz.

Vízum a vstupní formality:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Vízum je nutné.

O vydání víza je nutné zažádat na velvyslanectví či konzulátu Libanonu v cizině. Českým občanům doporučujeme vyřídit si vízum v dostatečném předstihu na velvyslanectví Libanonu v Praze.

Cestovní doklad nesmí obsahovat otisk razítka izraelských pohraničních orgánů či otisk razítka z jordánsko/izraelského nebo egyptsko/izraelského hraničního přechodu. Na aktuální úpravu je vhodné dotázat se na libanonském zastupitelském úřadě.

Přihlašovací povinnost není u krátkodobých pobytů stanovena.

Celní a devizové předpisy:

Bezcelně lze dovážet i vyvážet věci osobní potřeby. Jejich množství není specifikováno a záleží plně na posouzení celních úředníků. Platí zákaz dovozu omamných a psychotropních látek, zbraní a střeliva bez povolení a pornografie. Vybírání celních poplatků za dovoz či vývoz zboží není v praxi příliš časté. Povinná směna valut neexistuje. Dovoz i vývoz valut není omezen. Kromě místní libanonské liry je zákonným platidlem v zemí také americký dolar. V souvislosti se žádostí o vízum se doporučuje dotázat i na aktuální úpravu celních a devizových předpisů.

Historie:

Dříve býval Libanon významným finančním centrem. Ve 2. – 1. tis. př. n. l. byl Libanon centrum městských států, v letech 64 př. n. l. – 7. stol. byl součástí Římské a Byzantské říše, poté byl připojen k arabskému chalífátu. V 11. – 13. stol. zde byly křižácké státy, Libanon se stal útočištěm křesťanů, šiítů a drúzů. V roce 1516 byl připojen k Osmanské říši. V roce 1920 byl vytvořen Velký Libanon pod francouzským mandátem. V roce 1943 byla vyhlášena nezávislost, a byl zaveden konfesionální politický systém, který však nedokázal překlenout náboženské rozpory, jejichž důsledkem byla libanonská občanská válka v roce 1958 a v letech 1975 – 91. Libanon je nezávislý stát, republika. Hlavou státu je prezident.