Jemen - dovolená 2018

Detail státu

Jemen Jemen - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

JemenJemenBájná země královny ze Sáby, pravlast kávovníku, Arabia FelixŘímanů. Kouzelná hornatá země, kde se v domorodých vesničkách zastavil čas. Siesta se žvýkáním kátu, zpěv muezzina. Arábie pohádek tisíce a jedné noci.

Země, která patří mezi dosud neobjevené klenoty. Kraj pověstné arabské pohostinnosti, milých lidí a nevšedních přírodních krás. Navštivte s námi jeden z posledních zapomenutých koutů naší planety, kde návštěvník není pouhým turistou, ale hostem.

[Zobrazit více informací o Jemenu]

Oficiální název:

Jemenská arabská republika

Hlavní město:

Saná

Časové pásmo:

proti ČR +2 hodina

Jazyky:

arabština

Náboženství:

islámští sunnité 53%, šiíté 47%

Důležité kontakty:

Volací kód tam:  00967

Volací kód zpět:  00420

Tísňové volání policie: 199
Hasiči: 179
Hlášení dopravních nehod: 194
Telefonní služby: 118
Aljumhury Hospital 274 285
Althawra Hospital 246 966
Kuwaiti Hospital 283 282

Podnebí:

Jemen je horký a vyprahlý. V letních měsících dostoupají teploty ke 40 °C, což vás nejvíce potrápí na pobřeží. Naopak horské oblasti  turisty překvapit studeným počasím. Nejvhodnější dobou návštěvy jsou měsíce od října do dubna. Především na začátku i na konci této sezóny je velmi příjemně.

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty 22 23 24 24 26 28 28 27 26 23 22 21
Minimální denní teploty 10 12 15 17 18 19 20 19 18 13 10 10
Průměrný počet dešť.dnů  1  2  2  2 3 1 2 4 1 1  1  1

Měna:

jemenský dinár (YER) =26 jemenských rijálů

Cestovní doklady:

Pro vstup na území Jemenu je třeba platný cestovní pas, v současné době se připravuje ztížení vstupu občanů přijíždějících ze země kde se vyskytuje SARS, s příslušnou kontrolou na letišti. Pokud cestující přijíždí z oblasti, kde se aktivně vyskytuje žlutá zimnice, je potřeba předložit platný očkovací průkaz.

Vízum a vstupní formality:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily.

Držitelé českých cestovních pasů obdrží víza k pobytu do 30 dnů pouze na hraničních přechodech Jemenské republiky tak, jak je tomu v případě občanů ostatních zemí Evropské unie. Další typy víz si občané ČR vyřizují přímo u příslušných úřadů na území Jemenské republiky. Velvyslanectví Jemenské republiky v Praze od roku 2004 již občanům České republiky víza nevydává.

Režim vstupu je stejný jako v ostatních arabských zemích - při průchodu pasovou kontrolou cestující odevzdá registrační přihlašovací lístek v angličtině nebo v arabštině. Stejná procedura platí i při odletu.

Návštěvník má povinnost se po týdnu pobytu přihlásit na policii. Pokud je cestující ubytován v hotelu, provede za něj přihlášení na policii příslušný hotel.

Platnost víza lze prodloužit poměrně bezproblémově na policii. Povolení dlouhodobého pobytu je nicméně spojeno s nepříjemnou zdravotní prohlídkou a testy na HIV, jež si musí žadatel obstarat a zaplatit.

Celní a devizové předpisy:

Dovozní omezení: Limity pro vývoz a dovoz cizí a domácí měny nejsou stanoveny. Omezení se týkají dovozu alkoholu, který je limitován obvykle používanými objemy - 1 litr destilátu, 2 litry vína. Menší množství alkoholu nad limit je tolerováno, komplikace by nicméně mohly nastat v období postního měsíce Ramadánu. Dovoz cigaret je oficiálně omezen na 200 ks, nicméně jejich množství nebývá kontrolováno.

Vývozní omezení: Není povolen vývoz předmětů starších 80 let - tyto jsou považovány za starožitnosti. V žádném případě nelze vyvážet předměty zjevné historické hodnoty, obzvláště palné zbraně. Jinak je možno vyvážet předměty řádně zakoupené v registrovaných ("kamenných") obchodech, jejichž nákup je doložen paragonem či fakturou. Při odletu se všechna zavazadla rentgenují a při jakémkoli podezření následuje podrobná prohlídka zavazadel.

Historie:

V 7. století bylo území ovládáno Arabskou říší, a poté Osmany. V polovině 19. století získali část území Britové. Po povstání na začátku 20. století získal severní Jemen částečnou autonomii. Po 1. světové válce vzniklo na severu země Jemenské království, které však bylo proti připojení jižního Jemenu. V šedesátých letech byla na severu země vyhlášena Jemenská arabská republika, na jihu vznikla Jihojemenská federace, které předcházela Federace arabských knížectví. Poté byla vyhlášena nezávislost a po spojení byla ustanovena Jihojemenská lidová republika. Ještě v 70. a 80. letech docházelo mezi severem a jihem země k častým a krvavým konfliktům, které skončily až v 90. letech křehkým mírem.