Itálie - Řím - Vatikán

Itálie - Řím - Vatikán

Itálie » Řím 

Itálie - Řím - Vatikán

Itálie - Řím - VatikánVatikán je s rozlohou přibližně 44 hektarů a počtem stálých obyvatel pod 1 000 nejmenším státem na světě. Vatikán církevní stát řízený Římským papežem. Nejvyššími státními funkcionáři jsou katoličtí kněží z celého světa.

Vatikán byl založen roku 1929, na základě Lateránské smlouvy, podepsané kardinálem Pietro Gasparrim, jménem Svatého stolce a tehdejším předsedou vlády Benitem Mussolinim jménem království Itálie. Vatikán jako městský stát se liší od Svatého stolce. Historie Svatého stolce se datuje do raného křesťanství a je hlavním biskupským stolcem pro 1,2 miliardy římskokatolických a ortodoxních věřících po celém světě. Obřady Vatikánu jsou zveřejnovány v italštině; oficiální dokumenty Svatého stolce jsou vydány převážně latinsky. Tyto dva subjekty však mají i odlišné průkazy: Svatý stolec, není země, ale pouze vydává diplomatické a služebních průkazy. Vatikánský městský stát vydává standartní průkazy. Jen málo průkazů je vydáno současně oběma institucemi. Lateránská smlouva, o něm hovoří jako o novém výtvoru , nikoli jako o pozůstatku mnohem většího papežského státu (756-1870), který dříve zahrnoval velkou část střední Itálie. Většina tohoto území byla včleněna do  Italského království v roce 1860 a poslední část, tedy město Řím, o deset let později v roce 1870. Vatikán je stát  církevní nebo duchovně monarchistický, kterému vládne římský biskup -  papež. Nejvyšší státní činitelé Vatikánu jsou katoličtí duchovní různého národního původu. Je to výsostné území Svatého stolce a místo trvalého pobytu papeže, sídlícího v papežském paláci. Papežové na tomto území obecně pobývali již dlouho, od návratu z Avignonu v roce 1377 a i po roce 1929, kdy vznikl papežský stát. Také pobývali v Quirinalském paláci v Římě a jinde. Dříve bydleli v Lateránském paláci na kopci Caelian na druhé straně Říma. Císař Konstantin dal tuto oblast papeži Miltiadesovi v roce 313. Podpis smlouvy, která dala možnost vzniku nového státu, se konal ve druhé budově, která této smlouvě dala také své jméno Lateránská smlouva.

Vatikán však není Svatý stolec, ale i jedinečná umělecká díla světového významu. Bazilika sv. Petra je bezpochyby nejvýznamnější křesťanskou stavbou na světě. Její pompéznost a historie Vám jistě doslova vyrazí dech. Hned vedle stojící Sixtínská kaple ji však ještě předčí. Jedinečnost Sixtínská kaple, kde je během Konkláve - shromáždění kardinálů - volen nový papež spočívá v jedinečné výzdobě, na které strávil dlouhá léta svého života renesanční génius Michelangelo Buonarroti. Další umělecké skvosty na Vás čekají ve vatikánských muzeích. 7 km dlouhý okruh pro Vás připravil výběr toho nejlepšího, co mohou proslulé vatikánské sbírky nabídnout. 

Galerie fotografií