Island - historie a kultura

Island - historie a kultura

Island » Gejzíry a horké prameny * Krátery * Ledovce * Modrá laguna * Tektonické desky * Vodopády 

Island - historie a kulturaIsland - historie a kulturaHistorie Islandu je bohatá, ale značně rozdílná od historie středoevropské. Jedním z důležitých milníků islandské historie je rok 930, kdy byl na místě zvaném Þingvellir - Thingvellir založen nejstarší parlament na světě. Pro islanďany je toto místo natolik posvátné, že i dnes se zde konají mimořádně důležité státní akce. Málo známou skutečností je, že na Islandu nikdy nebyla šlechta, ale vždy rovnostářství.

Dalším důležitým milníkem islandské historie je opatství Skálholt, který byl od roku 1056 sídlem biskupa.

Z novodobé historie můžeme zmínit rok 1986, kdy se ve vile Höfði - Höfdi v Rejkjavíku sešli americký prezident Ronald Reagan a sovětský vůdce Michail Gorbačov a dohodli zde základy jaderného odzbrojení. V minulosti ve vile bydlel i britský předseda vlády Winston Churchill.

Z posledních novinek můžeme zmínit stavbu velkolepou stavbu koncertní síně v Rejkjavíku - Harpa. Energetická náročnost stavby v těchto severských podmínkách je zcela mimořádná, ale vzhledem dostatků podzemní elergie to na Islandu nikdo neřeší. 

A na závěr jméno jednoho z nejslavnějších islanďanů - Leifur Eiríksson žijící v letech cca 970 - 1020. Právě on byl prvním evropanem, který doplul na severoamerický kontinent. Dodnes žijí v okolí kanadského Halifaxu modroocí indiáni.

Galerie fotografií