Island - gejzíry a horké prameny

Island - gejzíry a horké prameny

Island » Historie a kultura * Krátery * Ledovce * Modrá lagunaTektonické desky * Vodopády 

Island - gejzíry a horké pramenyIsland - gejzíry a horké pramenyIsland je země s téměř nekonečným množstvím podzemní energie, kterou islanďané hojně využívají ke svému pohodlí.

Na Islandu všude něco bublá, vře a prská a tak se islanďané naučili tuto energii využívat. Za vše hovoří tři pozoruhodnosti Island je největším evropským producentem banánů - ano čtete dobře, druhá zajímavost - hlavní třída v Rejkjavíku je v zimě vyhřívaná a asi největší pozoruhodnost je, že v Rejkjavíku je vyhřívaná pláž Nauthólsvík i s částí moře, na zlatavém písku z Maroka si mohou islanďané úžívat na cca 18 - 20 stupňů ohřátý Atlantický oceán.

Množství gejzírů a horkých pramenů se zdá nevyčerpatelné, a tak najdete využití této energie na každém rohu. Asi nejproslulejší v tomto směru je Modrá laguna - údajně jeden z deseti komerčně nejúspěšnějších termálních projektů na světě.

Mezi na pohled nejzajímavější patří na Islandu gejzíry, podle dnes již téměř vyhaslého gejzíru jménem Geysir se jim také říká. Nemusíte však smutnit, o několik desítek metrů vedle je nová a silná hvězda - velký a mocný Strokkur, který svou krásu předvádí přibližně každých 6 minut. 

Navštivte na Islandu i jiné gejzíry a horké prameny: Deildartunguhver - má kapaciu 180 l vřící vody za vteřinu, Gunnuhver nebo Hverarönd. 

Galerie fotografií