Faerské ostrovy - dovolená 2018

Detail státu

Faerské ostrovy Faerské ostrovy - transparent

Nabízíme 1 ubytovacích kapacit za cenu 48 890 Kč - 48 890 Kč.

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Faerské ostrovyK dánskému království patří dvě samostatná území, která nejsou členy Evropské unie a usilují už od konce druhé světové války o větší míru nezávislosti: Faerské ostrovy a Grónsko. Na Faerských ostrovech, ležících v Severním moři mezi Norskem a Islandem, žije nejmenší evropský národ: Faeřané.

Faerské ostrovy - zn. Ovčí ostrov - je souostroví v severním Atlantickém oceánu na jihozápadním okraji Norského moře. Kolem roku 700 byly ostrovy osídleny irskými mnichy, v 8.-9. století je získali norští Vikingové a posléze byly roku 1035 připojeny k Norsku. V rámci dánsko-norské personální unie - se staly roku 1380 součástí  Dánska. Dánsku pak ostrovy zůstaly i po odtržení Norska v roce 1814. Od roku 1940, po obsazení Dánska  Německem, byly okupovány až do r.1945 Velkou Británií, kdy byly ostrovy vráceny Dánům

Počasí na ostrovech je přímořské a velmi proměnlivé. Nejvíce je ovlivňováno Golfským proudem. Přístavy v zimě nikdy nezamrzají a zimy jsou mírné. Průměrná teplota se pohybuje od 3 °C v zimě do 11 °C v létě.

[Zobrazit více informací o Faerských ostrovech]

Oficiální název:

Faerské ostrovy

Hlavní město:

Tórshavn

Časové pásmo:

jako v ČR

Jazyky:

faerština

Náboženství:

evangelické-luteránské

Zdraví:

V případě nutnosti první pomoci je možné volat (z veřejných telefonních automatů zdarma) tísňovou linku 112, která sdružuje centrálu rychlé lékařské pomoci, policie a hasičů.

Při cestách do Dánska  doporučujeme vzít s sebou Evropský průkaz zdravotního pojištění.

Na základě jeho předložení má pojištěnec jednoho členského státu EU na území druhého členského státu nárok na nezbytnou zdravotní péči. Ve státech EU a EHP má občan ČR s Evropským průkazem zdravotního pojištění stejné podmínky pro čerpání zdravotní péče jako dánští občané v rámci veřejného zdravotního pojištění. V Dánsku je nutné očekávat spoluúčast u mnoha lékařských úkonů, zejména při ošetření u zubaře (až 100 %), a častý je doplatek také u většiny léků na recept.

Po návratu do ČR je možné prostřednictvím příslušné zdravotní pojišťovny žádat refundaci účtů za platby v hotovosti.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 00298

„ „ zpět : 00420

ambulance, policie, hasiči: 112

 Elektřina:

220 V, 50 Hz +adaptér

Podnebí:

Počasí na ostrovech je přímořské a velmi proměnlivé. Zásadní ráz počasí nejvíce ovlivňuje Golfský proud. Přístavy v zimě nikdy nezamrzají a zimy jsou mírné. Průměrná teplota se pohybuje od 3 °C v zimě do 11 °C v létě. Na Faerech je v průměru 283 deštivých dnů do roka. Průměrný roční úhrn srážek je 1 501 mm. Sněhové srážky jsou na ostrovech malé. Průměrná rychlost větru 7 m/s.

 Měna:

faerská a dánská koruna

Cestovní doklady:

Při turistické cestě do Grónska a na Faerské ostrovy nepřesahující 90 dnů stačí platný pas.

 Vízum a formality:

 vízum není potřeba

Celní a devizové předpisy:

Pro cestu uvnitř EU platí omezení pouze pro zboží podléhající spotřební dani. Konkrétně osoba starší 17 let může dovézt nanejvýš 800 ks cigaret nebo 400 ks krátkých doutníků nebo 200 ks doutníků či 1 kg tabáku a osoba starší 20 let 10 l lihovin, 20 l aperitivu, 90 l vína (60 l šumivého vína), 110 l piva a palivo v nádrži vozu, navíc maximálně 20 l. Dále je povoleno dovézt 50 g parfému, 0,25 litru toaletní vody, 500 g kávy nebo 200 g kávového extraktu (pouze osoby starší 15 let), 100 g čaje nebo 50 g čajového extraktu a dárky či suvenýry v max. hodnotě 700 DKK.
Platí přísný zákaz dovozu narkotik, některých léků (u léků pro vlastní potřebu, obsahujících narkotika, se doporučuje mít lékařský předpis, případně potvrzení lékaře o jejich užívání). Zakázán je i dovoz zbraní, narkotik a drog. Z potravin se nesmí dovážet maso, a to čerstvé, zmrazené ani uzené.

Historie:

Kolem roku 700 byly ostrovy osídleny irskými mnichy, v 8.-9. století je získali norští Vikingové a posléze byly roku 1035 připojeny k Norsku. V jeho rámci - resp. v rámci dánsko-norské personální unie - se staly roku 1380 součástí Dánska. Dánsku pak ostrovy zůstaly i po odtržení Norska v roce 1814. Od roku 1940, po obsazení Dánska nacistickým Německem, byly okupovány Velkou Británií. Okupace trvala až do roku 1945, kdy Britové ostrovy vrátili Dánům. Od roku 1948 disponují poměrně rozsáhlou vnitřní autonomií (vlastní zákonodárný sbor, vlajka atd.).

Faerské ostrovy unikly během druhé světové války německé okupaci a chránila je britská vojenská posádka. Faerští rybáři prokázali za války velkou odvahu, když navzdory německým ponorkám zásobovali hladovou Británii mořskými rybami a dokázali tak sobě i dánské vládě, že se dovedou o sebe postarat i bez dánské ochranné ruky. Právě hrdost vedla většinu Faeřanů k tomu, aby v roce 1946 hlasovali pro nezávislost. Dánský král ale poté nechal rozpustit faerský parlament a z nových voleb v roce 1948 vzešla většinová vláda, která hlasovala pro setrvání s Dánskem. V roce 1948 byla s dánskou vládou dojednána Dohoda o samostatnosti Faerské ostrovy nevstoupily v roce 1973 s Dánskem do EHS, postupně však uzavřely s Evropskou unií a řadou dalších zemí zvláštní smlouvy pro oblast rybolovu a obchodu. Aktivně se podílejí jako člen na práci Severské rady a vysílají dva zástupce do jejího parlamentárního shromáždění. Na Faeřany se nevztahuje vojenská služba v dánských ozbrojených silách, na ostrovech se však nacházejí malé základny NATO.

Výsledky hledání
Datum Délka Strava Doprava Cena
 13.8.2018 20 dní Bez stravy autobusautobus 48 890 Kč Detail

další nabídky >