Egypt, chrám Abú Simbel

Egypt - chrám Abú Simbel

Egypt » Hurghada » Marsa Alam » Plavba po Nilu 

Egypt - Abú Simbel

Egypt Chrám Abú Simbel

Egypt - Abú Simbel

Chrám Abú Simbel - monumentální dílo staroegyptského inženýrství bylo vytastavěno za vlády největšího z egyptských faraonů Ramsese II. - který vládl Egyptu dlouhých 67 let. Dílo bylo vystavěno na břehu Nilu, za 19. dynastie, ve 13. stol. př. n.l. na počest faraona Ramsese II. a královny Nefertari. I po více než 3300 letech se jedná o nejvýznačnější chrám egyptských dějin. Chrám v blízkosti Súdánských hranic byl znovuobjeven až v roce 1813 švýcarem J. L. Burckhardtem.

Vstup do chrámu hlídají 21 m vysoké kolosy soch Ramsese II., mezi nimiž je vystavěn vchod do chrámu. Hloubka chrámu ve skále je 62 m a v poslední, třetí komoře se nachází 4 sochy - 3 sochy Ramsese II. a boha tmy Suteha. 2 x roce, vždy 21.února a 21. srpna osvítí vycházející slunce pouze sochy Ramsese II. - jedná se o dny narozenin a korunovace Ramsese II.

Při stavbě nové Asuánské přehrady v letech 1964 - 1968 by došlo k zatopení slavného Abú Simbelu a dalších 13 chrámů. Stavbou přehrady totiž vzniklo Násirovo jezero, které je největší, uměle vytvořenou vodní plochou na světě - délka jezera je více než 500 km. Z těchto důvodů proběhla záchrana všech 14 chrámů a za dohledu archeologických týmů z celého světa byly chrámy přemístěny nad nově vzniklé jezero.

Přemístění chrámu Abú Simbel bylo však mnohem složitější, chrám byl vytesán do skály, a bylo třeba chrám ze skály vyřezat a po 30 tunových blocích ostěhovat a znovu, v uměle připravené skále sestavit. Chrám Abú Simbel byl přemístěn do vzdálenosti 182 m a o 65 m výše. Vinou této změny nevstupuje slunce do chrámu 21. února a 21. srpna, nýbrž až 22. února a 22. srpna.

Naše tipy na výlety:

Další zajímavé historické skvosty při návštěvě Horního Egypta během plavby po Nilu: Údolí králů, chrám v Luxoru, chrám Karnak, chrám královny Hatšepšut, chrám v Edfu, chrám Kom Ombo.

Galerie fotografií