Bosna a Hercegovina - dovolená 2017

Detail státu

Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina - transparent

Nabízíme 2 ubytovacích kapacit za cenu 14 933 Kč - 34 021 Kč.

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jeko u pořádajích cestovních kanceláří, včetně všech slev.

Největší nabídka zájezdů: nabízíme zájezdy od cca 300 cestovních kanceláří z ČR, Německa a Rakouska.

Destinace:

[Zobrazit mapu]

Bosna a Hercegovina se nachází ve vnitrozemí na západě Balkánského poloostrova. Území země je převážně hornaté, někde s vápencovými krasovými masivy, jeskyněmi a ponornými říčkami. Na jihu patří ke státu i krátký pruh pobřeží Středozemního moře. Na severu je podnebí drsnější horské, na jihu teplejší středomořské. Hospodářství se stále vzpamatovává z občanské války.

[Zobrazit více informací o Bosně a Hercegovině]

Oficiální název:

Republika Bosna a Hercegovina

Hlavní město:

Sarajevo

Časové pásmo:

zimní čas) :0 (+1 hod. = letní čas)

Jazyky:

bosenština, chorvatština, srbština

Náboženství:

muslimové (45 %), pravoslavní (35%), řím. katolíci (15 %)

Zdraví:

Stav zdravotnictví v BaH nevyhovuje evropským standardům, zejména pokud jde o vybavení zdravotnických zařízení. Ta jsou schopna poskytnout nejnutnější pomoc nebo základní ošetření v akutních případech. Poskytnutí bezplatné první pomoci a nejnutnějšího ošetření pro české občany na území BaH upravuje Smlouva mezi ČSSR a SFRJ o spolupráci v oblasti zdravotnictví z  5. 10. 1963, do níž oba státy sukcedovaly. Veškerou ostatní péči je třeba platit v hotovosti.

 Důležité kontakty:

volací kód tam: 00387

„ „ zpět: 00420

policie: 122

hasiči: 123

záchranná služba: 124

Elektřina:

220 V, 50 Hz + adaptér

Podnebí:

Na severu je podnebí drsnější horské, na jihu teplejší středomořské.

 

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty 2 5 11 14 20 22 25 25 22 16 7 2
Minimální denní teploty -5 -3 0 3 8 11 12 12 9 5 0 -3
Průměrný počet dešť.dnů 13 14  14  14 13 13 10 10 10 11 13 14

 

Měna:

1 dinár B.a H. = 100 para

Cestovní doklady:

platný cestovní doklad nebo platný občanský průkaz

 

pro cestující vlastním vozidlem zelená karta pro motorová vozidla vydaná v ČR s vytištěným kódem země (BIH).

 

Vízum a formality:

Vstup a pobyt na území Bosny a Hercegoviny do 90 dnů je bezvízový, a to bez ohledu na účel pobytu. Pokud je ovšem účelem pobytu výdělečná činnost,  je nutno zažádat po příjezdu na místně příslušném oddělení Cizinecké policie BaH o povolení k pobytu a o pracovní povolení.

Pokud pobyt přesahuje 24 hodin, platí pro všechny cizince přihlašovací povinnost (nejpozději do 24 hodin) na cizinecké policii BaH, jejíž pobočky jsou ve všech větších městech. V praxi se plnění této povinnosti obvykle nevyžaduje. Při ubytování v hotelu zajišťuje přihlášení správa hotelu, při ubytování v soukromí za něj dle zákona zodpovídá ubytovatel.

Celní a devizové předpisy:

Celní předpisy pro běžné turistické cesty jsou podobné jako v ČR: limity na alkohol, cigarety atd. Neexistují obecná množstevní omezení na dovoz ostatního zboží. Upozorňujeme však na nejednotnost v zákonných normativech, určujících podmínky pro dovoz i vývoz komerčního zboží v jednotlivých částech BaH (např. dovozní přirážky, lhůty k proclení).

K dovozu a vývozu domácích zvířat je nutný Evropský zdravotní průkaz (tzv. evropský pas). Psi musí být označeni čipem, který jim může být voperován již v ČR nebo i u libovolného veterináře v BaH. V Sarajevu působí několik veterinářů, jejichž služby jsou na české úrovni.

Historie:

Bosna a Hercegovina jako celek patří k nejunikátnějším a kulturně nejpestřejším oblastem Evropy. Vyskytují se zde vlivy křesťanské kultury, západní – katolické a východní – pravoslavné, islámské – orientální a židovské – maurské. Jejich vzájemná symbióza a dlouhé období relativního klidu způsobilo vrcholný rozvoj místní architektury, sochařství, písemnictví a hudby.

Na několika místech jsou pozůstatky Ilyrských hradišť. Patrné jsou i stavby z doby Římské říše jako např. most a lázně v Ilidži v Sarajevu. S příchodem Slovanů došlo na několik staletí ke kulturnímu úpadku, který je později nahrazen opětovným rozmachem v období středověku. K charakteristickým znakům té doby patří stećci, jedinečné náhrobní kameny rozeseté po celé zemi. V menší míře se dochovaly náboženské a obranné stavby. Několik málo výjimek se nachází např. v Jajci nebo v Bihaći.

Největší proslulosti a slávy si však získalo období osmanské nadvlády. Několik staletí obchodní prosperity do značné míry ovlivnil rozkvět místní kultury, značně poznamenané turecko-muslimským vlivem. Byla založena města jako Sarajevo, Mostar, Tuzla aj. Rozvíjela se architektura. Byl postaven most ve Višegradu, v Mostaru, v Žepě. Stavěly se nové obchodní cesty a s tím i síť hanů, hamamů, mešit. Ve městech se zřizovaly školy (mekteby a medresy) a knihovny.

S oslabováním turecké moci na Balkáně docházelo i ke kulturnímu úpadku na území Bosny a Hercegoviny, který byl vystřídán opětovným růstem v období okupace Rakousko-Uherskem. Většina velkých měst získala evropštější nádech a s tím i nový impuls k blahobytu. Vystavěna byla např. v sarajevská radnice, Katedrála, Saborna crkva, Zemské muzeum, Národní divadlo aj.

První polovina 20. století působila na dění v Bosna a Hercegovině spíše negativně. Dvě světové války, velké ztráty na životech místního obyvatelstva a násilné přerozdělování bosenského území cizími státy. Druhá polovina přinesla mnohem optimističtější události, jakým bylo např. pořádání zimních olympijských her v Sarajevu v roce 1984.

Po skončení války v roce 1995 byla zahájena obnova hlavních kulturních a historických objektů a s tím spojená rehabilitace země, která má za cíl opětovně přilákat turisty do Bosny a Hercegoviny.

Výsledky hledání
Sunce
LM
starstarstar
letecky Katovice, Varšava
Polopenze
Hotel
Hodnocení:
4,7 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 18.5.2017 8 dní Polopenze leteckyleteckyVaršava 14 933 Kč-5 % LM Detail
 11.5.2017 8 dní Polopenze leteckyleteckyVaršava 15 309 Kč-3 % LM Detail
 31.8.2017 8 dní Polopenze leteckyleteckyKatovice 15 562 Kč-15 % Detail
Grand Hotel Neum
LM
starstarstar
letecky Katovice, Varšava
All inclusive
Hotel
Hodnocení:
4,9 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 8.6.2017 8 dní All inclusive leteckyleteckyKatovice 16 625 Kč LM Detail
 15.6.2017 8 dní All inclusive leteckyleteckyKatovice 16 939 Kč LM Detail
 8.6.2017 8 dní All inclusive leteckyleteckyVaršava 17 006 Kč LM Detail

další nabídky >