Alžírsko - dovolená 2018

Detail státu

Alžírsko Alžírsko - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

AlžírskoAlžírskoAlžírsko leží u středozemního moře. Na severu při pobřeží se nachází pohoří Atlas, většinu území dále k jihu zabírají pouště. Na severu je pobřeží subtropické středomořské, na jihu suché subtropické až tropické. Tomu odpovídá i rostlinstvo, které se vjižní části vyskytuje pouze v oázách. Pro dopravu je významná pouze síť silnic.

Přes 98% obyvatel vyznává Islám. Země je málo rozvinutý zemědělský stát a těžebním průmyslem. Pobřeží se postupem času dostalo pod nadvládu Kartága, římského císařství, arabského a posléze tureckého.V roce 1992 byli ve volbách úspěšní islámští extrémisté - volby byly proto anulovány a dočasně byla nastolena vojenská vláda; vojenské jednotky stratily většinu svého vlivu v roce 2000, v roce 2004 byl však volbami potvrzen v úřadě jimi dříve dosazený prezident. Alžírská hudba nezná vícehlas a harmonické cítění, alžírské filmy byly několikrát oceněny na různých festivalech.

 

[Zobrazit více informací o Alžírsku]

Oficiální název:

Alžírská lidově demokratická republika
 
Hlavní město:
 
El-Džazair
 
Časové pásmo:
 
(zimní čas) :0 (+1 hod. = letní čas)
 
Jazyky:
 
arabština
 
Náboženství:
 
sunnitští muslimové (99,4 %
 
Zdraví:
 
Před odjezdem do Alžírska je potřebné si v ČR zajistit zdravotní a úrazové pojištění pro tuto zemi. Úroveň státních zdravotnických služeb v Alžírsku je až na výjimky poměrně nízká. Na lepší úrovni jsou některé soukromé ordinace a kliniky i zásobování místních lékáren.
 
Důležité kontakty:
volací kód tam       00213
 "            "   zpět      00420
Požárníci: 14
Policie:  17
První pomoc:  021 23 5050
Vojenská nemocnice v Alžíru : 021 54 54 54
Zubní lékař v Alžíru - DCr.Lara : 021 69 77 73

Elektřina:

220 V, 50 Hz

 Podnebí:
 
Podnebí na severu Alžírska při pobřeží Středozemního moře je subtropické středomořské. Zima tu bývá mírná s průměrnou teplotou 13°C, léto horké a vlhké s teplotami kolem 30 stupňů. V létě na pobřeží vane nepříjemný pouštní vítr sirocco, který s sebou přináší jemný písek ze Sahary. Pobřeží je od Sahary odděleno pohořím Atlas. Tam je klima typicky kontinentální se studenými zimami a horkými léty. Na jihu země se rozkládá již zmíněná Sahara, pro niž jsou charakteristické velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí. Přes den tu mohou teploty vystoupat až k 50 stupňům a v noci klesnout i několik stupňů pod nulu. Déšť je tu poměrně vzácný, v některých oblastech pouště neprší i několik let po sobě. Nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Alžírska jsou zimní měsíce, kdy jsou na Sahaře teploty příjemné, kolem 23 stupňů, a na severu u moře se pohybují kolem 18°C.
 
Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty °C 15 16 17 20 22 25 28 28 27 23 18 15
Minimální denní teploty °C 9 9 11 12 15 18 20 21 20 17 13 10
Průměrný počet deštivých dnů 9 7 4 5 3 1 0 0 2 5 6 9
 
Měna:
 
1 alžírský dinár = 100 santímů
 
Cestovní doklady:
 
Platný cestovní pas. Před vstupem a výstupem ze země je nutno vyplnit (bílou a zelenou) registrační kartu, která se předkládá v rámci celní a pasové kontroly. Při cestě motorovým vozidlem je nutno vyplnit (oranžovou) registrační kartu pro vůz a žádost o vystavení turistické karty pro vozidlo s platností na tři měsíce. V Alžírsku neplatí tzv. zelená karta, a proto je nutno okamžitě v přístavu nebo na celnici uzavřít pojistku s minimální platností na 1 měsíc. Bez tohoto pojištění není vozidlo propuštěno z prostoru přístavu nebo celnice. Není - li řidičem majitel vozidla, je na celnici vyžadována plná moc majitele vozidla znějící na řidiče k užívání vozu. Pro provoz vozidla stačí běžný technický průkaz. Doporučuje se mezinárodní řidičský průkaz.
 
Vízum a formality:
 
Vízum nutné u všech druhů cestovních dokladů, možno o něj požádat na Velvyslanectví ADLR v Praze. Přihlašovací povinnost existuje, ale nevyžaduje se. V případě ubytování v hotelu přihlašovací povinnost plní hotel. Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Alžírska, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.
 
Celní a devizové předpisy:
 
Na elektroniku (počítač, fotoaparát, videokamera apod.) je vystavováno celní prohlášení s maximální platností na 3 měsíce.

Povolená množství:
- 200 ks cigaret nebo 100 ks cigár nebo 50 doutníků nebo 250 g tabáku,
- 2 litry vína nebo 1 litr alkoholu,
- 50 g parfému nebo 250 ml toaletní vody.
Dovoz drog, válečných zbraní a munice a "zboží, které odporuje dobrým mravům a morálce", je zakázán. Alžírský právní řád nerozlišuje tzv. vědomé či nevědomé držení drog.
Výše dovozu valut do země není omezena, ale valuty je nutno deklarovat při příjezdu. Pro nerezidenty v Alžíru je možno zakoupit letenky a lístky na loď pouze za dináry vyměněné pro tento účel v bance (při nákupu nutné předložit potvrzení o výměně). Kreditní karty není možno při běžných platbách použít, s výjimkou velkých hotelů.
Na podrobnosti dovozu a vývozu se doporučuje dotázat při vyřizování žádosti o vízum.
 
Historie:
 
V ll.stol.před n.l. existovala při pobřeží obchodní kolonie Foiničanů. V průběhu 1. tisíciletí př. n. l. Alžírskopřišli na území dnešního Alžírska předci Berberů. V 1.stolení před.n.l. zde vznikla římská provincie Mauretania Caesarensis. V Alžírskoletech 46-429 ovládali toto území Římané, které vystřídali Vandalové a Byzantici.Roku 1529 bylo Alžírsko připojeno k Osmanské říši Chairem ad-Dinem a jeho bratrem Arujem, který udělal z Alžírska základnu korzárů.V roce 1830 provedla Francie do země invazi a v roce 1847 se Alžírsko dostalo pod její nadvládu.Desítky tisíc kolonistů z Francie, Italie Španělska a Malty přijely do Alžírska, aby hospodařily na pobřežních planinách a zabraly nejdražší pozemky ve městech vyvlastněné francouzskou vládou. Lidé evropského původu a původní alžírští Židé byli od konce 19. stol. právoplatnými francouzskými občany, na rozdíl od většiny alžírských muslimů, kteří zůstali mimo francouzské právo nemajíce občanství ani volební právo. V listopadu 1996 schválilo 85,6 % Alžířanů ústavní reformu, která zakazuje náboženské strany, umožňuje formování politických stran a posiluje úlohu prezidenta.