- dovolená 2018

Detail destinace

 - transparent

za cenu .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

Demokratická republika Kongo

Kolonizace

Evropské  objevování a podmaňování Konga začalo probíhat od sedmdesátých let 19. století Sirem Mortonem Henrym za podpory belgického krále Leopolda II, který si tuto zemi přál mít za svou kolonii. Formálně se to stalo roku 1885 na konferenci v Berlíně. Země se stala jeho osobním vlastnictvím a pojmenoval jej Svobodný stát Kongo. Jeho režim se vyznačoval brutalitou ve snaze vytěžit peníze z přírodních zdrojů. Byla zřízena armáda , která terorizovala obyvatele kvůli těžbě. Počet obyvatel byl „zredukován“ na polovinu, tj. o cca 10 miliónů.Belgický parlament byl donucen převzít Kongo jako svou kolonii. Rovněž král Leopold II se ocitl v izolaci, když se od něho odvrátila řada evropských panovníků.

V době Belgického Konga se podmínky zlepšily. Na některých školách se dokonce vyučovaly místní jazyky Bantu, což nebylo v koloniích obvyklé. Doktorům se podařilo pokročit v boji proti spavé nemoci. Byly stavěny železnice a kompletní infrastruktura, politika ovšem často pokulhávala a lidé ve městech žili rasově odděleně. Veškerou moc měl belgický parlament a koloniální guvernér, lidé neměli žádnou. V padesátých letech bylo vytvořeno vyšší třídou obyvatel hnutí za rovnoprávnost.

Po volbách do parlamentu a na prezidenta v r.1960 se země osamostatnila pod názvem Republika Kongo. Francouzské Kongo       na západních hranicích si však tento název po osamostatnění přisvojilo také a pro rozlišení se k názvu státu přidává hlavní město (tj. Kongo-Brazzaville a Kongo-Leopoldville respektive Kongo -Kinshasa. Tento stav trval do roku 1964 kdy se Kongo přejmenovalo na Demokratickou republiku Kongo.

Krátce po získání samostatnosti  prezident Kasavubu odvolal premiéra Lumumbu, který to nazval protiústavním a vystoupil proti prezidentovi. Do toho vstoupily Spojené státy , které chtěly zničit jakékoli komunistické myšlenky v zemi a proto finančně podporovaly armádu vedenou Josephem Mobutem. Lumumba byl roku 1961 zavražděn Katangžskými silami, které měly podporou jak USA tak Belgie (která stále stála o těžbu diamantů a mědi). Nastal chaos a začaly se střídat vlády.


V roce 1965 se pučem stal hlavou státu Kasavuba. Nový prezident vytvořil jednostranický systém, kterému vévodilo Lidové revoluční hnutí , zestátnil těžební průmysl a další důležité sektory národního hospodářství. Vládl pomocí autokratických metod .Realizoval také „kulturní revoluci“ v rámci které se snažil Kongo „poafričtit“. Název země se změnil z Konžské demokratické republiky na Zaire (Zair), hlavní město Leopoldville na Kinshasu, Stanleyville na Kisanqani atd. Sám prezident si změnil jméno na Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu Wa Za Banga.  Situace se stala stabilní ale Mobutu byl, přes jeho kult osobnosti mezi obyvateli, podezříván z nashromáždění čtyř miliard dolarů na svých švýcarských účtech. Tato částka je velice podobná částce státních dluhů. R.1990 Mobuta vyhlásil třetí republiku, jejíž ústava měla otevřít cestu demokratickým reformám. V roce 1994 však propukla občanská válka a země byla obtěžkána přívalem uprchlíků ze Rwandy. Reformy se ukázaly jen jako kosmetické a pod nátlakem byl nakonec Mobutu donucen uprchnout.

Do roku 1996 se občanská válka spojená s genocidou v sousední Rwandě  „přelila“ do tehdejšího Zaire. 17. května 1997 byl svržen režim prezidenta Mobutua. Velitel AFDL Kabila se po krachu mírových vyjednávání mezi povstalci a zástupci vlády prohlásil novým prezidentem,  převzal vládu a přejmenoval zemi zpět na Demokratickou republiku Kongo - Kinghasa. Kabilovi spojenci, se však brzy obrátili proti němu. Vznikla tak druhá válka v Kongu. Nakonec musely intervenovat oddíly ze Zimbabwe, Čadu, Angoly,Namibie  a Súdánu. V roce 1999 bylo podepsáno příměří. O dva roky později byl Kabila zavražděn a místo něj nastoupil jeho syn  Joseph Kabila.

30. července 2006 proběhly v Kongu první volby od roku 1960 se zastoupením více než jedné strany. Joseph Kabila zde dostal 45 % hlasů, jeho oponent Jean-Pierre Bemba s 20 % volby neuznal za platné. Tato událost rozproudila boje v hlavním městě. Druhé volby se konaly 29.10. Kabila opět vyhrál s 58 %.

[Zobrazit mapu]