Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy - dovolená 2018

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy jsou britská zámořská území v Jižním  Atlantském oceánu. Do roku 1985 byly dependencí Falklandských ostrovů. Toto souostroví se skládá z odloučených nehostinných ostrovů Jižní Georgie a skupiny menších ostrovů známých jako Jižní Sandwichovy ostrovy. Na ostrovech nežijí žádní stálí obyvatelé, pouze v hlavním městě vládní úředníci s rodinami a pracovníci muzea poblíž  Grytwikenu a vědci a podpůrný personá britského polárního výzkumu na vědecké základně na Ptačím ostrově.

Oficiální název:

Jižní Georgie a Sandwichovy ostrovy

Hlavní město:

King Edward Point

Časové pásmo:

(+ 1 hod)

Jazyky:

angličtina

Náboženství:

převládající je křesťanství

Důležité kontakty:

volací kód tam: 0066

„ „ zpět : 00420

Elektřina:

240 V, 50 Hz + adaptér

Podnebí:

Podnebí na ostrovech je velmi proměnlivé a drsné. Převládá západní proudění vzduchu, s obdobími bezvětří. V zimě okolní moře nezamrzá, ačkoli v uzavřených zátokách se může vytvářet tenká vrstva ledu. Ledovce jsou časté. Teplota moře na konci srpna klesá k 0 °C a stoupá ke 4 °C na začátku dubna.    

Měna:

žádná vlastní, přístavní a další poplatky se mohou uhradit britskými librami

Cestovní doklady:

cestovní pas a souhlas zmocněnce britské vlády, tento souhlas není potřebný pokud přijíždítě v rámci organizované turistiky na palubě okružní lodě

Celní a devizové předpisy:

Zboží určené pro vlastní potřebu či spotřebu nebo jako dárky lze dovážet volně. Pro vlastní spotřebu nebo jako dar (nikoli pro obchodní účely) se smí dovézt maximálně 200 ks cigaret, 200 ks doutníků, 400 ks doutníčků, 3 kg tabáku, 110 litrů piva, 90 litrů vína, 10 litrů lihovin a 20 litrů vína s vyšším obsahem alkoholu (portské, sherry). Pokud vezete více tabákových výrobků, musíte být připraveni prokázat, že jsou pro osobní spotřebu. Přísně zakázán je dovoz drog, obscénních materiálů zobrazujících děti; pornografie.

Historie:

Ostrov Jižní Georgie údajně poprvé spatřil v roce 1675 Anthony de la Roche, londýnský obchodník, a podle něj byl na prvních mapách pojmenován Rochův ostrov. V roce 1756 jej zahlédla španělská obchodní loď León. Na ostrově se poprvé vylodil James Cook v roce 1775, který jej také zmapoval, pojmenoval ostrov Georgia na počest krále Jiřího III. (George III) a prohlásil je britským územím. Britská vláda byla formálně zřízena v roce 1843. V roce 1882 zakotvila v zátoce Royal bay německá expedice, sledující zatmění Venuše.

Během 19. století sloužil ostrov jako základna lovců tuleňů a v první polovině 20. století jako základna velrybářských Norem Carlem  lodí. První pozemní velrybářská stanice (a tím i první trvalé osídlení ostrova) byla zřízena Norem Carlem Antonem Larsenem v roce 1904. Stanice sloužila Argentinské rybářské společnosti až do roku 1965. Povolení ke zřízení velrybářských stanic uděloval (britský) guvernér Falklandských ostrovů. Na ostrově existovalo 7 stanic (v pořadí od západu na východ):

Během druhé světové války umístilo britské královské námořnictvo ozbrojenou obchodní loď, aby chránila Jižní Georgii a antarktické vody před německými nájezdy.19.března 1982
obsadila skupina Argentinců, vydávajících se za obchodníky, rybářskou stanici Leith Hatbour, čímž začala Falklandská válka. 3.dubna argentinské jednotky obsadily Grytviken. Ostrov byl znovu dobyt britskými jednotkami 25.dubna. Od roku 1985 jsou Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy spravovány jako samostatné závislé teritorium.

 Jižní Sandwichovy ostrovy.

Osm jižních ostrovů tohoto souostroví bylo objeveno Jamesem Cookem v roce 1775. Severní tři ostrovy byly objeveny v roce 1819 Fabianem Gottliebem von Bellinshausenem v roce 1819. Cook je pojmenoval Sandwichova země po prvním lordu admirality, 4. hraběti ze Sandwiche. Slovo „jižní“ bylo doplněno k odlišení od jiných „Sandwichových ostrovů“, nyní označovaných jako Havaii.Spojené království Jižní Sandwichovy ostrovy formálně anektovalo v roce 1908, kdy byl připojeny k dalším britským antarktickým državám.Argentina zpochybnila britskou svrchovanost na ostrovech několikrát a v roce 1938 je prohlásila za své území. V létě 1956 provozovala Argentina na ostrovu Thule svou základnu. Mezi lety 1976 až 1982 udržovala Argentina námořní základnu Corbeta Uruguay na stejném ostrovu. Ačkoliv Britové existenci základny v roce 1978 objevili, nepodnikli žádné kroky k jejímu zrušení. Situace se změnila falklandskou válkou a základna byla zrušena 20.června 1982.