Irák - dovolená 2018

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Irácká republika se nachází v jihozápadní Asii okolo nížinaté Mezopotámie. Na jejím jihu se nacházejí močály, sever země je mírně zvlněný a zasahují sem vysokohorská pásma Íránu a Turecka. Směrem k západu se zdvihá Syrská pouštní tabule. Podnebí je tu subtropické, suché kontinentální. Roste tu stepní rostlinstvo, podél vodních toků stromy, v horách lesy. Takřka polovinu území zabírají pouště. Životní úroveň výrazně poklesla kvůli válkám s Íránem a s Kuvajtem, posléze zhoršila bezpečnostní situaci válka s USA a ozbrojený odpor s četnými teroristickými útoky. Je tu významné přírodní bohatství.

Oficiální název:

Irácká republika

Hlavní město:

Bagdád

Časové pásmo:

(zimní čas) :+2 hod. (+3 hod. = letní čas)

Jazyky:

arabština, kurdština

Náboženství:

muslimové (šíitští 63 %, sunnitští 34 %)

Zdraví:

Zdravotnická péče je pro irácké občany zajišťována v zastaralých zařízeních; funkčních je 208 státních nemocnic, 80 privátních a na celém území Iráku se nachází přibližně 2 000 klinik. Předpokládá se, že kolem 2 000 lékařů je různě k dispozici občanům jako praktici.

V případě nutnosti ošetření v provinciích Dohúk, Erbil, Sulaimaniya je nejvhodnější vyhledat lékařské ošetření v některém z těchto krajských měst. V ostatní části Iráku doporučujeme využívat pouze doporučená zdravotnická zařízení. Najdete je na mezinárodním letišti v Bagdádu a Basře a také v Mezinárodní (Zelené) zóně v Bagdádu. Při cestování je třeba počítat s tím, že místní obyvatele většinou neumí poskytovat první pomoc.

Lékařská pohotovostní služba (v blízkosti Zastupitelského úřadu ČR):


Důležité kontakty:

volací kód tam: 00509

„ „ zpět : 00420

policie: +964 7901 737727

nouzové volání: 130 (z pevné linky), +964 1130 (z českého mobilu)

ohlašovna požárů: 105 (z pevné linky), +964 1105 (z českého mobilu)

Lékařská pohotovostní služba (v blízkosti ZÚ ČR):

5429120 (pevná linka) Nemocnice Yarmouk

5376641 (pevná linka) Červený půlměsíc

Elektřina:

220 V, 50 Hz + adaptér

Podnebí:

subtropické, suché, kontinentální

 

 

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty 14 17 22 28 35 40 42 42 39 32 22 16
Minimální denní teploty 3 6 10 15 20 23 24 23 21 15 8 5
Průměrný počet dešť.dnů  2  2  1  1 0 0 0 0 0 1  1  2

 

Měna:

1 irácký dinár = 1000 filsů

Cestovní doklady:

Pro vstup občana České republiky na území Irácké republiky je vyžadován platný pas a vízum

Vízum a formality:

Vstupní vízum je nutné mít již před vstupem na území Irácké republiky; vydává jej Velvyslanectví Iráku v Praze. Imigrační důstojníci na Mezinárodním letišti Bagdád (jiný vstup prakticky není možný, s výjimkou iráckého Kurdistánu) provádějí důslednou a pečlivou kontrolu dokladů. Je nutné mít zajištěné pozvání, na jehož základě bude vydána tzv. bezpečnostní doložka. Tu zajišťuje ministerstvo vnitra ve spolupráci s institucí, která poskytuje pozvání.

Pro kurdistánské provincie platí odlišný režim, kde je bezvízový styk po dobu 8 dnů, poté je třeba požádat o prodloužení na místní policejní stanici – v Erbilu, Sulaimanii nebo Dohuku.

Při pobytu delším než 10 dnů již není povinnost přihlásit se na Ministerstvu vnitra, a to vzhledem k již zmíněné bezpečnostní doložce, doporučujeme však ihned po příletu kontaktovat Velvyslanectví České republiky na adrese: Bagdád, Al-Mansour, Dijlaschool St. 37.

Celní a devizové předpisy:

Celní předpisy a pravidla jsou srovnatelné s ostatními zeměmi regionu. Doporučujeme nedovážet předměty a zboží, které by mohly být považovány za neslučující se s náboženstvím (zejména alkohol). Vzhledem k omezení pohybu doporučujeme mít dostatečnou finanční hotovost (USD), neboť v Iráku je naprosto nefunkční užívání platebních karet, či vybírání z bankomatů.

Historie:

Irák je země s obrovskou historií. V době, kdy jsme v Evropě dojídali poslední mamuty a zahnutými klacky sázeli první obilí, byly na území dnešního Iráku města jako Ur či Lagaš. Jeho památky mají podobný potenciál a kvalitu, jako památky v Egyptě nebo třeba v Řecku.