Gibraltar - dovolená 2018

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Gibraltar je zámořským územím Spojeného království. Nachází se na jihu Pyrenejského poloostrova, v místě, které je nejblíže Africe. Tato strategická poloha umožňuje kontrolovat spojení mezi Středozemním mořem a Atlantikem. Španělsko bylo nuceno postoupit Gibraltar Británii v r.1713 Utrechtskou smlouvou ukončující války o španělské dědictví. Roku 1830 se gibraltarská posádka stala formálně britskou kolonií. V letech 1967,1976 a 2002 se konala referenda o připojení ke Španělsku, ale většina obyvatelstva je odmítla.

Oficiální název:

Gibraltar

Hlavní město:

Gibraltar

Časové pásmo:

+1

Jazyky:

angličtina, španělština

Náboženství:

křesťanství, židovství, islám

Zdraví:

Žádné povinné očkování.Kvalita zdravotní péče na Gibraltaru je vysoká a drahá. Je tam mnoho veřejných a soukromých nemocnic a klinik.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 00350

„ „ zpět : 00420

Elektřina:

240 V, 50 Hz + adaptér

Podnebí:

Pro Gibraltar je typické kontinentální klima s nečekaně studenou zimou a velmi horkými léty, kdy teploty běžně stoupají nad 35 °C. Srážky jsou tu velmi vzácné. Nejpříhodnější dobou pro návštěvu země je květen, kdy je země zelená a úžasně voní. Pokud do Gibraltaru zamíříte v létě, přivítají vás vysoké teploty .

Měna:

gibraltarská libra

Cestovní doklady:

Gibraltar je součástí Velké Británie, k  vstupu je potřebný cestovní pas

Vízum a formality:

žádné

 

Celní a devizové předpisy:

V rámci zemí EU se výrobky mohou v rámci jednotného vnitřního trhu volně pohybovat bez jakýchkoli celních či administrativních překáže k.

Historie:

Gibraltarská skála byla obývána už od doby kamenné. Právě zde byla v lomu Forbes roku 1848 objevena první lebka neandrtálce ještě před slavným objevem v německém Neanderthalu. O Gibraltaru se dozvídáme z fénických, kartaginských i římských pramenů. V době stěhování národů odsud odpluli barbarští Vandalové do Afriky. V roce 711 zde přistálo vojsko Arabů a marockých Berberů vedené Tárikem ibn Zijádem, které dobylo křesťanskou vizigótskou říši na poloostrově. Skála byla přejmenována po dobyvateli na Džabal al Tárik, z čehož vznikl zkomolením Gibraltar. Maurové na skále postavili pevnost, z níž se části zachovaly dodnes. Pevnost byla během reconquisty dobyta v roce 1462 kastilským vojskem.

Archeologové nalezli pozůstatky civilizace z doby před 100 000 lety. Díky strategické poloze byl osídlen již ve starověku - Foiničany, Karthaginci, Řeky a Římany. Na sedm set let potom ovládli Gibraltar Arabové, kteří zde vybudovali pevnost Džebel al Tariq (Tariquova skála). V 15. století jejich vládu vystřídali Kastilci. V roce 1704 jej ovládla britská armáda (v rámci válek o dědictví španělské) a pod britskou korunou je až dodnes. Na území si činí nárok Španělsko, přestože obyvatelé se v referendu několikrát - naposledy roku 1996 - vyslovili pro zachování status quo. Od roku 1982 je hranice mezi Gibraltarem a zbytkem Pyrenejského poloostrova průchozí.