Gabon - dovolená 2018

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Gabonská republika se nachází ve střední Africe u pobřeží Guinejského zálivu. Při jeho pobřeží se nachází široká nížina zasahující hluboko do vnitrozemí. Tam přechází ve vrchoviny a pahorkatiny. Podnebí je teplé, vlhké rovníkové, rostou tu stálezelené tropické lesy. Jedná se o relativně bohatý stát, a to především díky těžbě ropy.

Oficiální název:

Gabonská republika

Hlavní město:

Libreville

Časové pásmo:

Gabonská republika se nachází ve střední Africe u pobřeží Guinejského zálivu. Při jeho pobřeží se nachází široká nížina zasahující hluboko do vnitrozemí. Tam přechází ve vrchoviny a pahorkatiny. Podnebí je teplé, vlhké rovníkové, rostou tu stálezelené tropické lesy. Jedná se o relativně bohatý stát, a to především díky těžbě ropy.

Jazyky:

francouzština

Náboženství:

řím. katolíci (65 %), protestanti (18 %), animisté (12 %)

Zdraví:

V Gabunu jsou stále v provozu početné soukromé francouzské kliniky na dobré úrovni. Na venkově je však alespoň ambulantní ošetřovna pro poskytnutí první rychlé pomoci dostupná jenom zřídka. Lékařskou péči je nutné platit v hotovosti, běžné cestovní pojištění, sjednané v ČR, pro republiku Gabun neplatí a je nutné projednat jeho platnost v této africké zemi s příslušným pracovištěm v ČR.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 00241

„ „ zpět : 00420

Elektřina:

220 V, Hz 50 + adaptér

Podnebí:

teplé, vlhké rovníkové

 

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty 28 29 29 29 28 27 26 26 26 27 28 28
Minimální denní teploty 25 25 25 25 25 23 23 23 24 24 24 25
Průměrný počet dešť.dnů 11  8 8 8 10 5 5 7 10 18 15 11

 Měna:

CFA frank = 100 centimů

Cestovní doklady:

Platný cestovní pas. Mezinárodní očkovací průkaz s vyznačením očkování proti žluté zimnici. Každý cestovatel musí předložit při vstupu do Gabonu zpáteční letenku (jízdenku), resp. doklad osvědčující zajištění pokračování cesty do další destinace.

Vízum a formality:

Gabun patří k zemím, se kterými má ČR zaveden vízový režim. Vízum je nutné získat ještě před cestou do této země, na mezinárodním letišti v Libreville již tato možnost není. Vedle víza je při vstupu do země vyžadováno ještě potvrzení o očkování proti žluté zimnici.

V rámci boje proti pašování dětí vyžadují gabunské celní orgány v případě příjezdu (odjezdu) s dětmi i důkazy o vztahu spolucestujících osob k těmto dětem. V případě, že nejde o vlastní dítě, je nutné legalizované pověření od rodičů nebo právního zástupce dítěte.

Celní a devizové předpisy:

 Při pozemním překročení hranice se může cestovatel setkat s vyžadováním řady poplatků imigračními a celními úředníky, které nejsou vždy v souladu s místními zákony. Bez povolení nelze vyvážet historicky cenné předměty. Na podrobnosti dovozu a vývozu se doporučuje zeptat při podání žádosti o vízum na příslušném Velvyslanectví Gabonu.

Historie:

Předtím, než sem od roku 1471 připlouvali Portugalci, zde bylo několik malých kmenových států. Portugalci byli postupně následováni dalšími Evropany. Ti bohatli z obchodu s otroky, slonovinou a vzácnými druhy dřeva. Od třicátých let 19.století se Gabon postupně stával  francouzskou kolonií. Francouzi jej v roce 1886 přičlenili k Francouzskému Kongu, v roce 1910 ho přičlenili k rozsáhlým oblastem Francouzské rovníkové Afriky. V roce  1849 osvobození otroci založili na pobřeží malou osadu Libreville.Tato osada se brzy stala cílem misionářů. V srpnu 1960 země vyhlásila nezávislost.

Vzhledem k rozsáhlým nalezištím ropy Gabon v roce 1975 vstoupil doOPEC a v 70. letech zažíval značný ekonomický růst. Přestože se Bongův režim v posledních letech formálně liberalizoval, zůstává pseudodemokratickým a politické směřování země je pevně v Bongových rukou. Své postavení si udržuje především obratným rozdělováním opozice a častou kooptací jejích části do neopatrimoniálního systému.