Demokratická republika Kongo - dovolená 2018

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Konžská republika leží ve střední Africe, její jihozápadní cíp sahá až k Atlantskému oceánu. Pozor - neplést s Konžskou demokratickou republikou (od roku 1971 nesla jméno Zair), která se nachází jižněji. Území přechází od pobřežní nížiny přes pahorkatinu až po močály na severu v Konžské pánvi. Podnebí je tu teplé a vlhké, rostou tu tropické pralesy, ve vyšších polohách území savany. Hospodářství státu je silně závislé na těžbě ropy, negramotnost okolo 25 %.

Oficiální název:

Konžská republika

Hlavní město:

Brazzaville

Časové pásmo:

(zimní čas) :0 (-1 hod. = letní čas)

Jazyky:

francouzština

Náboženství:

katolíci (55%), protestanti (25%), afrič. křesťané (14,5%)

Zdraví:

Lékařská péče je striktně placená. Vyžadován je i u drobných poranění tzv. registrační poplatek, který někdy převyšuje cenu vlastního ošetření. Doporučuje se kvalitní cestovní pojištění s možností repatriace do Evropy nebo JAR. V případě onemocnění  doporučujeme se obrátit na Centre Médical de Kinshasa (CMK), Centre Micanela aj. Voda z vodovodu může být zdrojem nákazy tyfem a dalšími nemocemi. Nedoporučuje se rovněž jíst divočinu (možný zdroj eboly).

Důležité kontakty:

volací kód tam: 00242

„ „ zpět : 00420

Elektřina:

adaptér

Podnebí:

teplé, vlhké

 

Měna:

1 středoafrický frank = 100 centimů

Cestovní doklady:

Nutné je mít platný cestovní pas, platné vízum a mezinárodní očkovací průkaz.

Vízum a formality:

Vízum je třeba opatřit si na zastupitelském úřadě Konžské republiky v zahraničí. Doporučuje se před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu Konžské republiky, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Celní a devizové předpisy:

Na celní a devizové předpisy se doporučuje dotázat při podání žádosti o vízum.

Historie:

Evropské objevování a podmaňování Konga začalo probíhat od sedmdesátých let 19. století Sirem Mortonem Henrym za podpory belgického krále Leopolda II, který si tuto zemi přál mít za svou kolonii a snažil se o to i v rámci Mezinárodní Africké Asociace (které předsedal), až se to podařilo formálně roku 1885 na konferenci v Berlíně. Země se stala jeho osobním vlastnictvím a pojmenoval jej Svobodný stát Kongo. Jeho režim se vyznačoval brutalitou ve snaze vytěžit peníze z přírodních zdrojů.

Po volbách do parlamentu a prezidenta se země 30.června 1960 osamostatnila pod názvem Republika Kongo. Francouzské Kongo na západních hranicích si však tento název po osamostatnění přisvojilo také a pro rozlišení se k názvu státu přidává hlavní město (tj. Kongo-Brazzaville a Kongo-Leopoldville respektive Kongo-Kinshasa). Roku 1964, se Kongo přejmenovalo na Demokratickou republiku Kongo.

Krátce po získání samostatnosti začaly proti novému režimu bojovat provincie Katanga a Jižní Kasai. V tu dobu prezident Kasavubu odvolal premiéra Lumumbu, který to nazval protiústavním a vystoupil proti prezidentovi. Do této situace vstoupily Spojené státy, které chtěly zničit jakékoli komunistické myšlenky v zemi a proto finančně podporovaly armádu vedenou Josephem Mobutem. Lumumba byl roku 1961  zavražděn Katangžskými silami, které měly podporou jak USA tak Belgie (která stále stála o těžbu diamantů a mědi). Nastal chaos a začaly se střídat vlády.

Po pádu Sovětského svazu a změně makropolitického klimatu ochladly vztahy s USA. Bez podpory USA vyvstaly požadavky na reformy. Tato atmosféra nejdříve donutila Mobuta vyhlásit roku 1990 třetí republiku, jejíž ústava měla otevřít cestu demokratickým reformám. V roce  1994 však propukla občanská válka a země byla obtěžkána přívalem uprchlíků ze Rwandy. Nakonec byl Mobutu donucen uprchnout.

30. července 2006 proběhly v Kongu první volby od roku 1960 se zastoupením více než jedné strany. Joseph Kabila zde dostal 45 % hlasů, jeho oponent Jean-Pierre Bemba s 20 % volby neuznal za platné. Tato událost rozproudila boje v hlavním městě, kdy zemřelo 16 lidí. Druhé volby se konaly 29.10. Kabila opět vyhrál .