Bouvetův ostrov - dovolená 2018

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Bouvetův ostrov  je neobydlený sub-antarktický vulkanický ostrov v jižní části Atlantského oceánu. Leží zhruba jihozápadně od mysu Dobré naděje, který se nachází v Jihoafrické republice. Ostrov je norské teritorium. Jeho povrch tvoří ledovce, které pokrývají jižní a východní pobřeží. Ostrov je velmi těžko přístupný, nemá žádný přístav, dá se zakotvit pouze při pobřeží. Mohutné ledovce padají z útesů přímo do moře nebo na pláže tvořené tmavým vulkanickým pískem. Pobřeží je v délce 29,6 km často obklopeno ledovými krami. Nejvyšší bod ostrova se jmenuje Olavtoppen, vrchol je 780 metrů nad mořem. Lávový šelf na západě ostrova, který se objevil v letech 1955 a 1958, zde umožňuje hnízdit ptákům. Bouvetův ostrov může být (spolu s Tristan da Cunha kandidátem na jeden z nejodlehlejších ostrovů. Nejbližší další pevnina je až Země královny Maud (součást  Antarktidy, která je vzdálena 1600 kilometrů jižně.

Jazyky:

norština

Časové pásmo:

+ 1

Historie:

Bouvetův ostrov objevil 1.ledna 1739 Jean Baptiste Charles Bouvet de Lozier .První se na ostrov úspěšně dostal v prosinci 1811 kapitán velrybářské lodi, Benjamin Morrell, který zde se svou posádkou lovil tuleně.10. Prosince 1825. Kapitán Norris, vůdce velrybářských lodí Sprightly a Lively, vlastněných opět společností Enderby Company, přistál na ostrově a pojmenoval jej Liverpool island. Ostrov pak prohlásil za území patřící koruně. První delší pobyt na ostrově uskutečnila v roce 1927 norská posádka výzkumné lodi Norvegia, zůstala zde měsíc; díky tomu mohlo vznést nárok na tento ostrov Norsko, které ho pojmenovalo Bouvetoya. Dekret norského krále z 23.ledna 1928 prohlašuje Bouvetův ostrov za norské teritorium. Spojené království se vzdalo svých nároků ve prospěch Norska hned následující rok. V roce 1971 byl Bouvetův ostrov a jeho teritoriální vody prohlášeny za přírodní rezervaci. Ostrov zůstává neobydlen. Roku 1977 zde norští vědci umístili automatickou meteorologickou stanici.