Svalbard a Jan Mayen - dovolená 2018

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Špicberky a Jan Mayen ( norsky Svalbard og Jan Mayen) je společné označení dvou ostrovních území v  Severním ledovém oceánu. Ačkoli jsou od sebe vzdálená asi 1070 km a mají odlišné postavení (Jan Mayen je norské území, zatímco Špicberky jsou Norskem spravovány na základě Špicberské smlouvy),

Norsko je jeden z nejsevernějších zemí světa a jeden z Evropy je většina hornatých krajin s velkými plochami ovládanými Skandinávskýma horami;

Doslova celá země byla během poslední ledové doby pokrytá vrstvou tlustého ledu. Pohyb ledu si vybojoval hluboká údolí a když led se rozpouštěl, začaly se vytvářet slavné norské fjordy.

Oficiální název:

Špicberky a Jan Mayen ( norsky Svalbard og Jan Mayen)

Hlavní město:

 Longyearbyen

Časové pásmo:

+ 1 h

Jazyky:

norština

Náboženství:

luteráni 88,5%
Bez vyznání 3 %
Ostatní náboženství 8,5 %
 

Zdraví:

Norské zdravotnictví je na velmi dobré úrovni. Před odjezdem do země je dobré si uzavřít pojištění a vybavit se léky, které pravidelně užíváte a také běžnými léky. Stejně jako v České republice jsou totiž některé léky vydávány pouze na předpis. Lékárny jsou zde označeny slovem „Apotek“ a otevřeny bývají jako běžné obchody. Jako občan Evropské unie máte právo na bezplatné lékařské ošetření v případě ohrožení života. Než do Norska odjedete, nezapomeňte si ve své zdravotní pojišťovně vyzvednout formulář E111, který dokazuje, že máte v České republice uzavřené zdravotní pojištění. Naše země zatím s Norskem neuzavřela dohodu a bezplatném poskytování zdravotní péče.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 0047

„    „           zpět : 00420

ambulance, policie : 112

 

Elektřina:

220 V, 50 Hz + adaptér

Podnebí:

středomořské podnebí (v horách chladnější

Měna:

 norská koruna (NKr) =100 ore

Cestovní doklady:

platný cestovní pas

Vízum a formality:

není pro občany ČR potřeba.

Celní a devizové předpisy:

Při turistické cestě je možné dovézt zboží bezcelně za maximálně 6000 NOK

alkoholické nápoje

  • 1 litr o obsahu alkoholu 22 % – 60 % a 1½ litru s 2,5– 22 % alkoholu nebo 3 litry s 2,5–22 % alkoholu.

  • 2 l piva o obsahu alkoholu nad 2,5 %, nebo jiného nápoje o obsahu 2,5 –4,75 %.

    To znamená, že je možné např. dovézt 5 l piva, pokud osoba neveze jiný alkoholický nápoj.
  • Alkohol může přivážet jedině osoba starší 18 let, nápoj o obsahu nad 22 % smí dovézt jedině osoba starší 20let.dovoz nápojů s vyšším obsahem alkoholu než 60 % je zakázán.

  • cigarety a tabák: 200 kusů cigaret nebo 250 g tabáku a 200 ks cigaretových papírků na osobu starší 18 let.

  • Maso, masné výrobky, sýry: maximálně 10 kg dohromady.

  • Pohonné látky: na vozidlo maximálně 600 l v normální nádrži vozu + 10 l ve schválené rezervní nádobě.

Historie:

Prvními obyvateli Norska byli Vikingové, kteří zde žili již od konce doby železné. V 9. století Vikingové osídlili Faerské ostrovy, Orkneje a Island. Roku 985 založili první osady v Grónsku. Jméno dali Norsku zřejmě staří Gótové nebo Dáni a znamenalo v jejich jazyce "cesta na sever". V historickém záznamu vyprávění vikingského náčelníka Ottara anglickému králi Alfrédovi zhruba v roce 880 n.l. je dnešní území Norska nazýváno Norðvegr.
Oficiální název Noreg v jazyce nynorsk byl přijat teprve po jazykové reformě z roku 1938, zatímco název Norge v jazykové verzi bokmål je používán zhruba již od roku 1450.
Norsko bylo dlouhou dobu spojeno s Dánskem. Norsko roku 1380 vstoupilo do personální unie s Dánskem. Moderní Norsko vzniklo roku 1905 kdy se většina obyvatel rozhodla pro nezávislý stát. V roce 1940 bylo Norsko přepadeno Německem a přes odpor (o významný přístav Narvik na severu bojovali po boku Norů i Britové svou plnou válečnou silou) bylo obsazeno. Země byla okupována až do roku 1945. Po válce Norsko vstoupilo do NATO.

Norsko má rovněž dvě integrální zámořská teritoria, a to ostrovy Jan Mayen a Špicberky. Dále má tři antarktické a subarktické závislá území: Bouvetův ostrov, Ostrov Petra I. a Zemi královny Maud.