Středoafrická republika - dovolená 2018

Detail státu

Středoafrická republika Středoafrická republika - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Středoafrická republika leží ve vnitrozemí v samém centru Afriky. Povrch je převážně pahorkatinatý, podnebí je tu vlhké a teplé. Rostlinným kryvem jsou savany a savanové lesy, na jihu vlhké rovníkové pralesy. Jedná se o rozvojový stát s více než 40% negramotností. Významná je těžba diamantů. Od voleb v roce 2005 se zlepšuje bezpečnostní situace v zemi, některé její menší části však stále nejsou v rukách oficiální vlády.

Oficiální název:

Středoafrická republika

Hlavní město:

Bangui

Časové pásmo:

(zimní čas) :0

Jazyky:

francouzština, sango

Náboženství:

katolíci (50 %), animisté (24 %), muslimové (15 %)

Zdraví:

Lékařská péče je placená. Doporučuje se kvalitní cestovní pojištění s možností repatriace do Evropy ze zdravotních důvodů. Na celém území se vyskytuje malárie. Jako povinné je vyžadováno očkování proti žluté zimnici, mezinárodní očkovací průkaz je kontrolován při příletu do země. Důrazně se doporučuje očkování proti tyfu, žloutence A+B a meningitidě. Virem HIV je nakaženo cca 20 % obyvatelstva, z toho je 40 % mladých žen. V jižní části země, porostlé deštným pralesem, se může vyskytnout ebola. Nedoporučuje se kontakt s uhynulou divokou zvěří, která je pravděpodobně zdrojem nákazy. Aktuální informace o zdravotní situaci a povinných a doporučených očkováních poskytne Centrum cestovní medicíny, Havelská 14, Praha 1 a Vinohradská nemocnice, Centrum geografické medicíny a každá okresní hygienická stanice. Vyšetření na malárii a další nemoci provádí přímo v SAR Institut Pasteur Bangui, tel. 618996.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 00236

„ „ zpět : 00420

policie, ambulance, hasiči : 999

Elektřina:

220 V, 50 Hz

Podnebí:

vlhké, teplé - tropický pás

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty 28 31 32 31 30 28 27 28 28 28 28 27
Průměrná teplota vody °) 5 5 8 10 17 21 27 27 24 19 14 8
Průměrné měsíční srážky mm         42 36 35 30 68 51    

Měna:

1 středoafrický frank = 100 centimů

Cestovní doklady:

Je vyžadován platný cestovní pas, vízum a mezinárodní očkovací průkaz. Doporučuje se originály dokladů uschovat a po městě se pohybovat pouze s jejich kopiemi.

Vízum a formality:

Vízum lze získat na Velvyslanectví SAR ve Francii: Ambassade de la République centraficaine, rue de Perchamps 30, Paris, tel. 0033/142244256. Doporučuje se před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu SAR, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Celní a devizové předpisy:

Doporučuje se informovat na Velvyslanectví SAR při žádosti o vízum.

Historie:

Přibližně od 1. tisíciletí př. nl. se v oblasti usadily kmeny užívající jazyzy Východní Adamawy a menší skupiny hovořící bantuskými jazyky . Při dnešních hranicích s Čadem se usadili též obyvatelé náležející k Nilosaharské jazykové rodině.

Otrokářství  se území dnešní SAR dotklo až se zpožděním. Teprve vyčerpání zásob ebenového dřeva na pobřeží vedlo Evropany k rozdmýchání místních válek a otrokářských nájezdů. Zatímco v 16. století se počet obyvatel tohoto území pohyboval kolem 5 až 6 milionů, na počátku 20. století klesl na 700 000.

Na konci 19. století území obsadili Francouzi. Kolonie Ubangi-Šari, kterou zde založili, byla začleněna do Francouzské rovníkové Afriky.

Samostatnost země získala dne 13.srpna 1960, když prezidentský úřad převzal David Dacko od dočasného prezidenta André Malrauxe.

Jean -Bédel Bokassa se v r.1965 chopil moci státním převratem. V roce 1976 se nechal velice okázale korunovat císařem. Svržen byl v roce 1979 při operaci Barracuda. Do úřadu byl po opět dosazen David Dacko, jehož mandát byl následně potvrzen ve zmanipulovaných volbách v březnu 1981.

Několik měsíců po příchodu F.Mitterranda do funkce, v září 1981, byl v SAR David Dacko, blízký bývalého prezidenta Giscarda, svržen. Po bombovém útoku ze 14. července (v kině v centru Bangui při něm zemřeli 3 lidé, z toho 1 Francouz), připisovaném pro-libyjské buňce Idiho Laly, Dacko zakázal Osvobozenecké hnutí středoafrického lidu  a Ubangijskou vlasteneckou frontu-Stranu práce  doktora Abela Goumby (dlouhodobý odpůrce Bokassy, poté Dacka). Dacko ovšem patrně s pučem souhlasil, nový prezident André Kolingba byl jeho náčelník štábu, se kterým měl dobrý vztah. Francie k takovému postupu dala patrně souhlas – včetně jejích tajných služeb. Těm byl blízký Jean-Claude Mantion, poradce Kolingby a jeden z osnovatelů operace Barracuda a dosazení Dacka.

Zemi následně ovládal Vojenský výbor národní obnovy až do obnovení politické plurality na přelomu 80. a 90. let.Od roku 2007 probíhá na severu země válka. Země patří k nejméně rozvinutým na světě.