Ålandy - dovolená 2018

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Ălandy (finsky Ahvenanmaa), rozsáhlé souostroví přibližně 6 500 ostrovů, které jsou většinou malé a neobydlené, leží v místě, které odděluje Baltské moře od Botnického zálivu mezi Finskem a Švédskem. Počet ostrovů se postupem let zvyšuje, neboť mořské dno stále mírně stoupá. Ălandy tvoří autonomní správní oblast Finska, kulturně však patří ke Švédsku (vzdálenému odtud jen asi 48 km), a mají dokonce i vlastní státní vlajku.

Oficiální název:

provincie Álandy

Hlavní město:

Mariehamn

Časové pásmo:

 + 3 h v létě

Jazyky:

švédština

Náboženství:

86 % evangelíků, cca. 1 % ortodoxních

Zdraví:

Lékařská péče ve Finsku je na vysoké úrovni. Ambulantní ošetření poskytují zdravotní střediska (terveyskeskus) a polikliniky. za ambulantní ošetření ve státních nemocnicích (sairaala) se platí poplatek 50 – 100 FIM, pobyt v nemocnici stojí 125 FIM ze den. Lékařskou praxi vykonávají ve Finsku také soukromí lékaři. Zubní péče je až na výjimky poskytována pouze v privátních ordinacích. Před odjezdem do Finska doporučujeme uzavřít cestovní pojištění.

Žádné očkování není požadováno.Nezapomeňte přibalit repeletní přípravek. Osvědčené přípravky převážně na rostlinné bázi zakoupíte v drogériích a lékárnách.

Důležité kontakty:

volací kód tam:00358 (Finsko)

„ „ zpět : 00420

nouzové volání: 112

 Elektřina:

220 V, 50 Hz + adaptér

Podnebí:

velmi mírné

 Měna:

euro

Cestovní doklady:

Důležité informace Ministerstva zahraničních věcí ČR

Vízum a formality:

Důležité informace Ministerstva zahraničních věcí ČR

Celní a devizové předpisy:

 Důležité informace Ministerstva zahraničních věcí ČR

Historie:

Švédové byli původními majiteli ostrovů a ty jim patřily po několik staletí. Díky prohrané válce v roce 1809 musely přejít do držení Ruska. Až do roku 1917 byly součástí ruské říše. Součástí Finska jsou od roku 1917, ale obyvatelé Aland se snažili o připojení ke Švédsku. Z tohoto důvodu vznikl mezi Finskem a Švédskem spor, který musela vyřešit Společnost národů. Ta nakonec rozhodla, že se ostrovy v roce 1921 stanou finskou autonomní oblastí. Alandy dnes mají vlastní parlament a nepodléhají daňovému systému EU.