Somálsko - dovolená 2018

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Somálská demokratická republika leží ve východní Africe na pobřeží Indického oceánu. Pobřeží je málo členité, tvoří jej převážně nížina, na severu území se nachází Somálská vysočina. Podnebí je tu suché a horké, rostlinný kryv je tvořen suchými savanami, lesy a polopouštními křovinatými porosty. Jedná se o jednu z nejchudších zemí na světě s cca 60% negramotností. Země disponuje poměrně rozsáhlým nerostným bohatstvím, které však nevyužívá.

Oficiální název:

Somálská demokratická republika

Hlavní město:

Muqdisho ( Mogadišo)

Časové pásmo:

(zimní čas) :+2 hod

Jazyky:

somálština, angličtina, arabština, italština

Náboženství:

sunnitští muslimové (99,5 %)

Zdraví:

Doporučuje se mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici. Před nástupem cesty je žádoucí začít užívat antimalarika, pokud je lékař doporučil.

 S místní zdravotnickou péčí nejsou zkušenosti; vzhledem k místním podmínkám ji však v žádném případě nedoporučujeme vyhledat. V zemi existují tyto nemocnice:

Puntland Hospital

Edna Hospital

Badhan Hospital

Berbera Regional Hospital

Gardho General Hospital

 

Důležité kontakty:

volací kód tam: 00232

„ „ zpět : 00420

policie,ambulance,hasiči : 999

 

Elektřina:

220 V, 50 Hz + adaptér

Podnebí:

suché, horké

 

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty 29 29 30 30 30 28 27 28 28 28 28 29
Minimální denní teploty 26 26 27 27 27 26 25 25 25 26 26 26
Průměrný počet dešť.dnů  0  0  0  3 3 4 4 3 2 2  3  0

Měna:

1 somálský šilink = 100 centů

Cestovní doklady:

Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 3 měsíce delší než plánovaný pobyt .Doporučuje se mezinárodní očkovací průkaz s očkováním proti žluté zimnici.

Vízum a formality:

Platné vstupní vízum nezaručuje vstup a pobyt v zemi. Je možno získat jej na zastupitelském úřadě Somálska v Addis Abebě nebo v Džibuti. Doporučuje se před cestou ověřit u jednoho z výše uvedených zastupitelských úřadů, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Celní a devizové předpisy:

Doporučuje se dotázat zastupitelský úřad Somálska při podání žádosti o vízum.

Historie:

Stát ve východní Africe u Indického oceánu v tzv. Africkém rohu. Od 7. století zakládali Arabové obchodní stanice na pobřeží, které zůstalo pod arabským vlivem až do 19. století, kdy se o Somálsko začaly zajímat evropské velmoci. Ovšem již od 16. století měli na pobřeží své stanice Portugalci. V roce 1866 přešlo somálské pobřeží, které bylo pod vládou imámů Ománu, pod správu sultánů na Zanzibaru. Souboj evropských mocností, jejichž územní expanze a vzájemné soupeření se datuje především do druhé poloviny 19. století, vedl na sklonku téhož století k rozdělení území na několik teritorií: Francouzské Somálsko (dnešní Džibuti), Italské Somálsko (východní část), Britské Somálsko (severní část). Italské Somálsko bylo po italsko-habešské válce spojeno roku 1936 s Etiopií v Italskou východní Afriku. Z této oblasti pak vedla fašistická Itálie útok proti Britskému Somálsku, které roku 1940 obsadila. O rok později dobyli Britové ztracené území zpět a postupně obsadili i Italské Somálsko, které okupovali až do roku 1950. Část somálského území (Ogaden) byla předána sousední Etiopii. Roku 1949 bylo na území Italského Somálska z rozhodnutí OSN vytvořeno poručenské území pod italskou správou. Roku 1960 došlo k sjednocení obou bývalých kolonií a vytvoření jednotného a nezávislého Somálska. V 70. letech se dostalo Somálsko do konfliktu s Etiopií kvůli sporným územím, od konce 80. let byla země zachvácena občanskou válkou, která vyústila v rozdělení země mezi jednotlivé politické frakce. Na severozápadě země došlo v roce 1991 k odtržení oblasti, která se vyhlásila nezávislou republikou -> Somaliland (na území bývalého Britského Somálska). Intervence vojsk OSN v roce 1993 mnoho nezměnila a vojska nakonec zemi opustila. V roce 1994 bylo sice podepsáno příměří mezi oběma znepřátelenými stranami, ale roku 1995 vypukly nové boje, když se šéf nejsilnější frakce Ajdíd nechal "zvolit" státním prezidentem. Rovněž kontrolu nad separatistickým Somalilandem se vládě nepodařilo obnovit. Naději na sjednocení země přinesla smrt Ajdída (1996), nicméně jí zmítá chaos, který je provázen masovým exodem (okolo 600 000 až 1 mil. obyvatel uprchlo, dalších 3 mil. žije v Somalilandu). "Oficiální" prezident a premiér země, ustanovení roku 2000, stále "pro jistotu" sídlí v exilu v Džibutsku.