Severní Mariany - dovolená 2018

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Společenství severních Marian  tvoří 14 z 15 ostrovů Marian (15. ostrovem je Guam, nejjižnější z ostrovů a dnes nezávislé teritorium USA). Souostroví se rozkládá v západním Tichém oceánu přibližně severojižním směrem a na délku má asi 650 km. Mariany tvoří hraniční čáru mezi Tichým oceánem a Filipínským mořem. Na východní straně souostroví leží známý Mariánský příkop - nejhlubší místo na zeměkouli. Ostrovy jsou všechny vulkanického původu, na některých jsou dodnes činné sopky (sopka na ostrově Pagan - 565 km severně od Saipanu - vybuchla v letech 1984 a 1988). Nejvyšším bodem souostroví (a zároveň celé Mikronésie) je vrchol ostrova Agrihan (965 m n.m.). Na velkých jižních ostrovech se také vyskytuje velké množství vápence (původně korálového původu). Díky vápenci má krajina silně krasový chatakter. Dešťová voda, která se vsákne do země pak prosakuje až k mořské hladině, kde vytváří (díky své nižší hustotě) oddělenou vrstvu vody, využitelnou jako užitková nebo pitná voda.

Oficiální název:

Severní Mariany

Hlavní město:

Garapan (ostrov Saipan)

Časové pásmo:

+ 10 hod., nedochází ke změně letního a zimního času

Jazyky:

angličtina (úřední řeč), chamorština, karolínština, japonština, korejština

Náboženství:

převládá křesťanství, zbytky přírodních náboženství

Zdraví:

Pozor na slunce! Dodržujte pitný režim, úžeh nebo úpal jsou relativně nebezpečné, ale hlavně nepříjemné komplikace. Dále se doporučuje dbát na osobní hygienu, vhodné je očkování proti hepatitidě typu A a B a tetanu.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 001670

„      „              zpět : 00420

Elektřina:

240 V, 50 Hz + adaptér

Podnebí:

tropické

Měna:

americký dolar

Cestovní doklady:

Všichni cestovatelé potřebují víza (platné pouze 3 měsíce) a zaplacenou cestu z ostrovů. Vzhledem k tomu, že Severní Mariany jsou formálně americkým územím, platí obdobné podmínky jako pro vstup do Spojených Států. Pro bližší údaje doporučujeme kontaktovat americkou ambasádu.

Vízum a formality:

Všichni cestovatelé potřebují víza (platné pouze 3 měsíce.

 

Celní a devizové předpisy:

Pro bližší údaje doporučujeme kontaktovat americkou ambasádu.

Historie:

Ostrovy patřící k severním Marianám byly poprvé osídleny chamořany asi před 3500 lety. Tito osadníci po sobě na ostrovech zanechali spoustu záhadných stojících kamenů. Prvním evropanem na Marianách byl roku 1521 Ferdinand Magellan, který jim dal docela nelichotivé jméno - pojmenoval je Ostrovy zlodějů. Jméno, které nesou ostrovy dnes jim dal až katolický misionář Luis Diego Sanvitores. Pojmenoval je Las Marianas, na počest rakouské princezny Marie Anny, vdovy po španělském králi Filipovi IV.

Španělé se tedy přichýlili k dosti drastickému kroku - začli přestěhovávat chamořany na Guam. Tento záměr se jim však  na ostrově Rota nepovedl - většina původních obyvatel se ukryla v džungli a unikla zajetí a přesunu. Kolem roku 1820 dovolili španělé ostrovanům ze západních Karolín (jižně od Marian), aby se přestěhovali na největší z ostrovů. Poté, co papež Leo XIII (1885) potvrdil španělskou nadvládu nad ostrovy, původní naturalizované chamorské obyvatelstvo se začlo stěhovat z Guamu zpět na Mariany. Nejlepší půda však již byla zabrána zemědělci z Karolín. S příchodem španělsko-americké (1899) války prodali španělé Mariany (a Karolíny a Palau) Německu

Když japonci poprvé přišli na ostrovy, žilo zde asi 4000 původních chamořanů. Pak přišel růst zemědělského průmyslu a silná imigrace, ke konci II. světové války zde žilo asi 45000 japonců. II. světová válka znamenala pro ostrovy doslova katastrofu - Mariany, díky své poloze v Mikronésii, se staly klíčem k obranné linii japonců v tichomoří. Americká námořní pěchota se vylodila na Saipanu v létě 1944 a zároveň byla napadena japonská flotila kotvící poblíž .Lodě byly potopeny relativně snadno, z pevniny však nechtěli dát obránci ani metr. Nelítostné boje, při kterých zahynul veškerý vojenský a většina civilního japonského personálu, dnes připomíná spousta válečného šrotu a desetitisíce japonců, kteří sem jezdí vzdávat hold svým 30000 padlým příbuzným. Podobně to odnesl i ostrov Tinian, ze kterého se po dobytí americkou armádou stalo nejrušnější letiště v Pacifiku a ze kterého startovala letadla bombardující Japonsko (četně bombardérů s atomovými pumami). Po válce připadly Mariany na základě rezoluce OSN pod civilní i vojenskou správu USA. V letech 1948 - 1962 uzavřela CIA polovinu ostrova Saipan pro vojenské účely a tento stav prakticky přetrvává dodnes.