Pobřeží slonoviny - dovolená 2018

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Republika Cote d'Ivoire - Pobřeží slonoviny -  leží v západní Africe u pobřeží Guinejského zálivu. Vnitrozemí tvoří pahorkatina s ojedinělými horami, při pobřeží je nížina s lagunami. Podnebí je při pobřeží rovníkové vlhké, ve vnitrozemí tropické se suchou zimou. Ve vnitrozemí je rostlinným kryvem savana, směrem k pobřeží pak stálezelené tropické lesy. Země disponovala relativně vyspělým hospodářstvím s významnou produkcí kakaových bobů, kávy a dřeva. Občanská válka ukončená v roce 2003 zemi uškodila, problémy, které ji vyvolaly, zůstávají nevyřešeny.

Oficiální název:

Pobřeží slonoviny

Hlavní město:

Yamoussoukro a Abidjan

Časové pásmo:

(zimní čas) :-1

Jazyky:

francouzština

Náboženství:

muslimové (39 %), křesťané (21 %), animisté (17 %)

Zdraví:

Mezi ČR a Pobřežím slonoviny neexistuje žádná dohoda o bezplatném poskytování zdravotní péče. Lékařská péče pro cizince je poměrně slušná, avšak extrémně drahá. Léky všeho druhu se sice běžně dostanou v lékárnách, ale jsou rovněž značně drahé. Problémem by mohl být vážnější úraz s nutností transfúze krve, neboť v zemi je velmi vysoké procento HIV pozitivních osob. Velká část, zejména soukromých ordinací a klinik, je obsazena francouzskými nebo libanonskými lékaři. Doporučuje zajistit si cestovní a zdravotní pojištění včetně nákladů případné repatriace.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 00225

„   „            zpět : 00420

Policie SOS - tel. 111 nebo 170
První pomoc - tel. 185 nebo 186
Hašiči - tel. 180
Záchranná služba - tel. 35 36 88

 

Elektřina:

220 V, 50 Hz + adaptér

Podnebí:

Podnebí je při pobřeží rovníkové vlhké, ve vnitrozemí tropické se suchou zimou.

 

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty 32 33 33 32 31 29 27 28 29 30 30 31
Minimální denní teploty 20 22 23 22 22 21 22 22 22 22 21 20
Průměrný počet dešť.dnů  1  3  4  4 8 9 8 11 10 9  3  1

Měna:

1 frank (XOF) = 100 centimů

Cestovní doklady:

Je požadován platný cestovní pas. Absolutně nezbytné je vybavení každého českého cestovatele platným mezinárodním očkovacím průkazem potvrzujícím platnost očkování proti žluté zimnici, bez níž hrozí poměrně drahé a riskantní očkování přímo na letišti či případné vyhoštění ze země, nechce-li někdo očkování podstoupit.

Vízum a formality:

O ivorijské vízum je možno nejblíže požádat na ZÚ Francie v Praze nebo na příslušném Velvyslanectví Pobřeží slonoviny pro ČR v Berlíně . Doporučuje se před cestou ověřit u příslušného zastupitelského úřadu Pobřeží Slonoviny, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Celní a devizové předpisy:

Ivorijské celní předpisy jsou mimořádně komplikované. Z tohoto důvodu se nedoporučuje vozit jakékoliv domácí zvířectvo a vyvážet ze země různé živočichy či rostlinstvo. Pro osobní vůz je třeba si zajistit ve francouzském autoklubu celní karnet a pojistku, tzv. povinné ručení na členské země ECOWASu.

Jinak pro běžného zahraničního turistu platí poměrně jednoduché podmínky jako i v mnoha jiných zemích - tj. na 1 dospělou osobu je možno dovézt bez cla 1 láhev alkoholu nebo vína, 1 karton cigaret nebo 25 doutníků nebo 250 gramů tabáku, 1 fotoaparát, 1 kameru, 1 přenosný psací stroj, 1 magnetofon, 1 dalekohled, sportovní vybavení atd. Teoreticky může ivorijská celnice požadovat faktury, aby se prokázalo, že dovážené přístroje jsou starší 6 měsíců, což se však v běžné praxi provádí jen zřídka.

Dovoz deviz a valut je zcela volný a povinná směna na osobu a den rovněž neexistuje. Devizová prohlášení při příletu teoreticky existují, nicméně se zpravidla nevyplňují nebo chybí při příletu příslušné formuláře. Přesto je lepší devizové prohlášení raději mít pro případnou pozdější kontrolu. Cestující totiž může vyvézt ze země v zásadě menší nebo stejnou částku volné měny či cestovních šeků, které skutečně dovezl, pokud je ovšem řádně deklaroval.

Historie:

Předtím, než sem od roku 1471 připlouvali Portugalci, zde bylo několik malých kmenových států. Portugalci byli postupně následováni dalšími Evropany. Ti bohatli z obchodu s otroky, slonovinou a vzácnými druhy dřeva. Od třicátých let  19.století se Gabon postupně stával  francouzskou kolonií. Francouzi jej v roce 1886 přičlenili k Francouzskému Kongu, v roce 1910 ho přičlenili k rozsáhlým oblastem Francouzské rovníkové Afriky. V roce 1849 osvobození otroci založili na pobřeží malou osadu Libreville, tato osada se brzy stala cílem misionářů. V srpnu 1960 země vyhlásila nezávislost.