Libérie - dovolená 2018

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Libérijská republika leží v západní Africe při pobřeží Atlantského oceánu. U pobřeží se rozkládá nížina, která se směrem do vnitrozemí zdvihá až do hornatiny. Nachází se tu hustá říční síť. Podnebí je tu teplé rovníkové monzunové. Rostou tu stálezelené tropické pralesy, v sušších částech savany. Jedná se o zaostalý stát s vysokou negramotností.

Oficiální název:

Liberijská republika

Hlavní město:

Monrovia

Časové pásmo:

(zimní čas) :-1

Jazyky:

angličtina

Náboženství:

animisté (71 %), muslimové (20 %), křesťané

Zdraví:

Ošetření v místních zařízeních lze doporučit jen ve vysloveně naléhavých případech, pro tento případ je třeba mít finanční hotovost. Ve vážnějších případech se doporučuje odlet do ČR.

Libérie je silně malarická oblast, cestovatelům důrazně doporučujeme kontaktovat před cestou lékaře  a případná zdravotní rizika před  cestou konzultovat. Povinné je očkování na žlutou zimnici.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 00231

„                    „ zpět : 00420

Elektřina:

120 V, 60 Hz + adaptér

Podnebí:

teplé rovníkové monzunové

 

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty 30 31 31 30 30 28 27 26 27 28 30 30
Minimální denní teploty 23 23 24 25 24 24 23 23 23 23 23 23
Průměrný počet dešť.dnů  1  3  6  8 13 18 20 22 21 16  9  3

Měna:

1 liberijský dolar = 100 centů

Cestovní doklady:

Nutný je cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců od data vstupu do země, platné vízum a mezinárodní očkovací průkaz s vyznačenou platnou vakcinací proti žluté zimnici a choleře.

Vízum a formality:

Vízum je možné obdržet na velvyslanectví Libérie v SRN (Meinzerstrasse 259, 53179 Bonn). Do země je možné cestovat z Evropy přímo linkou Brussels Air nebo přes Ghanu (kde je též možné požádat o vstupní vízum do Libérie). Povinné je očkování na žlutou zimnici a choleru. Vzhledem k bezpečnostním rizikům, ZÚ Akkra doporučuje cestování občanů ČR do Libérie pouze v nutných případech.  

Celní a devizové předpisy:

Dovoz valut není limitován, částky nad 10000 USD je ale třeba při příletu deklarovat. Vývoz částek vyšších než 7500 USD v hotovosti není povolen, možný je pouze ve formě šeků.

Bezcelní dovoz je možný u předmětů osobní potřeby, které nejsou dováženy za účelem dalšího prodeje.

Pokud cestovatel vyváží umělecké předměty ve větším množství nebo mimořádně cenné, musí požádat o povolení celní úřad. Je zakázáno vyvážet dřevo a diamanty.

Historie:

Předtím, než sem od roku 1471 připlouvali Portugalci, zde bylo několik malých kmenových států. Portugalci byli postupně následováni dalšími Evropany. Ti bohatli z obchodu s otroky, slonovinou a vzácnými druhy dřeva. Od třicátých let  19.století se Gabon postupně stával francouzskou kolonií. Francouzi jej v roce 1886 přičlenili k Francouzskému Kongu, v roce 1910 ho přičlenili k rozsáhlým oblastem Francouzské rovníkové Afriky. V roce 1849 osvobození otroci založili na pobřeží malou osadu Libreville.Tato osada se brzy stala cílem misionářů. V srpnu 1960 země vyhlásila nezávislost.

V roce 1964 došlo v Gabonu k puči, který svrhl M’Bu, avšak s pomocí francouzských jednotek se podařilo obnovit předcházející režim.

Na rozdíl od většiny afrických států neexperimentoval se socialismem či marxismem a uplatňoval relativně liberální ekonomický systém v podobě státního kapitalismu, který do země přilákal zahraniční kapitál. Vzhledem k rozsáhlým nalezištím ropy Gabon v roce 1975 vstoupil do OPEC a v 70. letech zažíval značný ekonomický růst. Přestože se Bongův režim v posledních letech formálně liberalizoval, zůstává pseudodemokratickým a politické směřování země je pevně v Bongových rukou.