Komory - dovolená 2018

Detail státu

Komory Komory - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

Ostrovy jsou sopečného původu lemované korálovými útesy. Největší Njazidja (dříve Grand Comore) na severozápadě tvoří členitá plošina, která se zvedá k jihu a vrcholí činnou sopkou Kartala. Hlavní město Moroni leží na západním pobřeží ostrova. Podnebí je tropické s největšími srážkami v zimním období. Půda je však velmi propustná a pralesy rostou pouze ve vyšších polohách. Podobný charakter má i ostrov Nzwani (fr. Anjouan) na jihovýchodě. Půda je kvalitnější, ale odlesnění způsobuje její erozi. Třetí ostrov Mwali (Mohli) je nejmenší s vodnatými krátkými toky a bujnou tropickou vegetací. Na ostrovech se vyskytuje několik druhů pevninských ptáků, endemický lemur, v pobřežních vodách žijí velké želvy.

Oficiální název:

Federativní islámská republika Komory

Hlavní město:

Moroni

Časové pásmo:

 +3 (+4 v létě)

Jazyky:

francouzština, arabština, komorština

Náboženství: 

sunnitský islám (98%), zbylá dvě procenta tvoří římští katolíci

Zdraví:

Lékařská péče je pouze omezená. V současné době není pro Komory povinné žádné očkování. Doporučuje se však očkování proti choleře, hepatitidě typu A a užívání antimalarik (v závislosti na ročním období). V případě cesty na Komory se před odjezdem doporučuje návštěva nejbližší hygienicko-epidemiologické stanice. POZOR - voda z vodovodního řádu je pitná pouze po převaření.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 00269

„ „ zpět : 00420

Elektřina:

220 V, 50 Hz + adaptér

Podnebí:

Podnebí je tropické s největšími srážkami v zimním období

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Průměrná teplota vzduchu °) 27 27 27 26 25 24 23 23 24 24 26 27
                         
                         

Měna:

1 komorský frank = 100 centimů

Cestovní doklady:

Cestovní pas, jehož platnost musí být alespoň o 1 rok delší než plánovaný pobyt.

Nutné platné vstupní vízum, zpáteční letenka.

Vstup do země možný letecky přes letiště MORONI (spojení z Paříže, Johannesburgu, Nairobi, ale i z Mombasy), lodí přes námořní přístav v MORONI

Vízum a formality:

Vízum je možno získat na Velvyslanectví Komorského svazu v Paříži na adrese: 20, rue Marbeau, 75016 Paris, tel. 0033 1 40679054, fax: 0033 1 48451365. Vízum pro jeden vstup s dobou pobytu na tři týdny, jehož platnost může být posléze prodloužena, je možno získat na letišti. Doporučuje se před cestou ověřit u zastupitelského úřadu Komor, zda se podmínky pro přicestování nezměnily.

Vízový styk pro všechny druhy pasů. Víza udělují Komorské ambasády v Paříži nebo Nairobi (poplatek 30 USD nebo ekvivalent) - nutno předložit 2 fotografie, na počkání. Turistické vízum platné 30 dní je prý možno obdržet i přímo na místě (neověřeno). Nutno zaplatit poplatek ve francouzských nebo komorských francích. ČR nemá na Komorách konzulární zastoupení - země patří pod správu velvyslanectví ČR v Nairobi (Keňa):

Celní a devizové předpisy:

 Vývoz, průvoz i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale i např. mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán. Naopak povolen je vývoz uměleckých předmětů.

Doporučuje se na další podrobnosti dotázat na zastupitelském úřadě Komor při podání žádosti o vízum.

Historie:

O prvních obyvatelích Komor se mnoho neví, ale existují spekulace o indonéských imigrantech, kteří se přes Komory dostávali na Madagaskar kolem roku 1000 n.l. Dnešní obyvatelstvo je směsí tří vlivů, kteří se na Komorách střetávají – arabského, afrického a malajsko-indonéského, což se odráží v jejich fyzickém zjevu, jazyku, kultuře, společenské struktuře a náboženství. Na Komorách po dlouhá staletí panovala vláda arabských sultánů. Obyvatelstvo Komor má pestré kořeny – část má podobně jako Malgaši na Madagaskaru původ v malajsko-indonéských skupinách, z části jde o potomky bantuských etnik z oblasti Mosambiku, u části lze vysledovat původ k arabským obchodníkům, kteří v minulosti ovládali východní pobřeží Afriky. Později k obyvatelstvu přibyli i přistěhovalci z Indie. V současnosti v pobřežních městech dominuje arabský faktor, zatímco celkově je na Komorách nejvíce obyvatel afrického černošského původu.
Zásadním okamžikem pro Komory byl příchod Arabů z oblasti Shiraz (dnešní Irán), sunnitských muslimů školy Shafi’i, během 15. a 16. století. Ti postupně obsadili ostrovy Njazidja a Nzwani, které rozdělili na sultanáty a později připojili i Mahoré a Mwali.

Mwali se v 19. století dostal pod kontrolu Malgašů. Arabové ostrovy kulturně a ekonomicky povznesli. Komory se v 16. století staly důležitým regionálním centrem díky vývozu rýže, ambry, koření a otroků do východní Afriky a na Blízký východ. Roku 1505 na ostrovy dorazili první Evropané, když Portugalci přistáli na ostrově Njazidja. Poprvé se v evropských mapách zmiňují Komory v roce 1527. Soutěžení o podíl na evropském trhu způsobil mezi sultanáty válečné spory, které trvaly až do příchodu Francouzů. Nejvýznamnější komoditou se od 17. století stávají otroci. Obchod s otroky se dynamicky rozvíjel a v polovině 19. století už otroci tvořili 40% obyvatelstva. Společnost byla rozdělena na tři vrstvy: vládnoucí arabskou vrstvu Sultánů a jejich rodin, střední vrstvou prostých obyvatel a otroky.Ostatní ostrovy Komor Francie získávala zdlouhavě díky občasným sporům s Velkou Británií a vzpourám komorských sultánů a zrušila otroctví.

Politický život začal nabývat na významu po roce 1961, kdy Francie udělila Komorám autonomii ve vnitřních záležitostech .V r.1975 byla parlamentem nezávislost ostrovů jednostranně vyhlášena.