Afghánistán - dovolená 2018

Detail státu

 - transparent

za cenu - .

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory a lyže     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jako u 300 pořádajích cestovních kanceláří  z ČR, Německa a Rakouska včetně všech slev.

[Zobrazit mapu]

 Afghánistán je vnitrozemský stát rozkládající se v horách střední Asie. Takřka celou zemí prostupuje horská soustava Hindůkše, jejíž nejvyšší vrcholy na severovýchodě přesahují výšku 7 000 metrů n.m. a jsou zaledněny. Podnebí je suché a v horách poměrně drsné. Rostlinstvo je stepní a pouštní, v horách na severovýchodě rostou lesy. Hospodářství země je rozvráceno dlouhotrvající válkou, dopravní síť je řídká. Lidová hudba je diatonická, ve výtvarném umění se projevují indické vlivy.V roce 1997 ovládlo zemi fundamentalistické islámské hnutí Taliban, které spolupracovalo se známou teroristickou organizací Al-Kajda. Po událostech 11. září došlo k mezinárodní intervenci do země a v současné době se vše obrací směrem k větší demokraqtičnosti země.

Oficiální název:

Afghánistán

Hlavní město:

Kabul

Časové pásmo:

(zimní čas) :+3.5 hod

Jazyky:

afghánština, perština

Náboženství:

muslimové (sunniští 80 %, šíitští 19 %)

Zdraví:

Očkování není povinné. Cestovatelé by se měli informovat o doporučených očkováních na nejbližší okresní hygienické stanici. V Afghánistánu neexistuje dostatečná zdravotní péče.
Doporučuje se prevence (očkování) proti hepatitidě A a B, tyfu, TBC, v Kábulu se objevily komáři přenášející malárii .

 Lékařská péče je velmi omezená a na nedostatečné úrovni. Lékaři a lékařská zařízení mohou vyžadovat placení předem a v hotovosti i konvertibilní měnou. Mezi ČR a Afghánistánem je v platnosti mezivládní dohoda o spolupráci v oblasti zdravotnictví a lékařských věd (č.103/1987 Sb.), která předpokládá oboustranné poskytnutí bezplatné nezbytné péče v případě akutního onemocnění nebo úrazu občanům ČR, kteří se přechodně nacházejí v Afghánistánu, je však velmi nepravděpodobné, že by její ustanovení byla v praxi dodržována.

Důležité kontakty:

volací kód tam: 0093, 00937

„ „                   zpět : 00420

Elektřina:

220 V, 50 Hz+ adaptér

Podnebí:

suché a v horách poměrně drsné

 

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty 2 4 12 18 23 28 31 30 26 20 13 7
Minimální denní teploty -5 -3 2 8 12 16 18 18 13 7 1 -2
Průměrný počet dešť.dnů  2  3  3  4 1 0 0 0 0 0 1  1

 Měna:

1 afghání = 100 pulů

Cestovní doklady:

Platný pas. Vízum je vyžadováno od držitelů všech druhů pasů. Platnost pasu by měla být nejméně 6 měsíců ode dne předpokládaného vstupu do Afghánistánu

Vízum a formality:

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje českým občanům, aby si před cestou ověřili u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda se podmínky pro vstup a pobyt nezměnily. Pro vstup do země jsou vyžadována víza, která vydávají afghánské zastupitelské úřady v cizině. Vyznačují je otiskem vízového razítka a také vízovým štítkem. K žádosti o vízum se přikládají 2 fotografie, cestovní pas, vyplněná žádost a doporučující dopis (není podmínkou). Víza jsou vydávána na dobu pobytu do 3 měsíců. Cizinci jsou povinni se z bezpečnostních důvodů registrovat po příjezdu a v průběhu pobytu.

Celní a devizové předpisy:

omezení pro dovoz - je zakázán dovoz alkoholických nápojů, pornografických materiálů
omezení pro vývoz -> starožitnosti, pravé kožešiny

Historie:

-hornatá země, která vždy žárlivě střežila svou samostatnost od dob starověku po současnost. Neúspěšné pokusy o britskou a poté sovětskou nadvládu nahradila kontroverzní vláda Talibanu spojená s ukrýváním muslimských teroristů v čele s bin Ládínem. To nakonec vyústilo ve vojenskou kampaň v čele s USA a nastolení prozatímní vlády a všem těmto aspektům je samozřejmě věnována odpovídající pozornost.