Bosna a Hercegovina - dovolená 2016

Detail státu

Bosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina - transparent

Nabízíme 4 ubytovacích kapacit za cenu 5 550 Kč - 31 531 Kč.

Vyhledávání zájezdu
Rozšířené hledání

Poznávací zájezdy     Eurovíkendy     Exotika     Okružní plavby     Hory     Ubytování     Seniorské zájezdy

Garance nejnižší ceny: naše ceny jsou stejné jeko u pořádajích cestovních kanceláří, včetně všech slev.

Největší nabídka zájezdů: nabízíme zájezdy od cca 400 cestovních kanceláří z ČR, Německa a Rakouska.

Destinace:

[Zobrazit mapu]

Bosna a Hercegovina se nachází ve vnitrozemí na západě Balkánského poloostrova. Území země je převážně hornaté, někde s vápencovými krasovými masivy, jeskyněmi a ponornými říčkami. Na jihu patří ke státu i krátký pruh pobřeží Středozemního moře. Na severu je podnebí drsnější horské, na jihu teplejší středomořské. Hospodářství se stále vzpamatovává z občanské války.

[Zobrazit více informací o Bosně a Hercegovině]

Oficiální název:

Republika Bosna a Hercegovina

Hlavní město:

Sarajevo

Časové pásmo:

zimní čas) :0 (+1 hod. = letní čas)

Jazyky:

bosenština, chorvatština, srbština

Náboženství:

muslimové (45 %), pravoslavní (35%), řím. katolíci (15 %)

Zdraví:

Stav zdravotnictví v BaH nevyhovuje evropským standardům, zejména pokud jde o vybavení zdravotnických zařízení. Ta jsou schopna poskytnout nejnutnější pomoc nebo základní ošetření v akutních případech. Poskytnutí bezplatné první pomoci a nejnutnějšího ošetření pro české občany na území BaH upravuje Smlouva mezi ČSSR a SFRJ o spolupráci v oblasti zdravotnictví z  5. 10. 1963, do níž oba státy sukcedovaly. Veškerou ostatní péči je třeba platit v hotovosti.

 Důležité kontakty:

volací kód tam: 00387

„ „ zpět: 00420

policie: 122

hasiči: 123

záchranná služba: 124

Elektřina:

220 V, 50 Hz + adaptér

Podnebí:

Na severu je podnebí drsnější horské, na jihu teplejší středomořské.

 

Měsíc I. II. III. IV. V. VI. VII. VIII. IX. X. XI. XII.
Maximální denní teploty 2 5 11 14 20 22 25 25 22 16 7 2
Minimální denní teploty -5 -3 0 3 8 11 12 12 9 5 0 -3
Průměrný počet dešť.dnů 13 14  14  14 13 13 10 10 10 11 13 14

 

Měna:

1 dinár B.a H. = 100 para

Cestovní doklady:

platný cestovní doklad nebo platný občanský průkaz

 

pro cestující vlastním vozidlem zelená karta pro motorová vozidla vydaná v ČR s vytištěným kódem země (BIH).

 

Vízum a formality:

Vstup a pobyt na území Bosny a Hercegoviny do 90 dnů je bezvízový, a to bez ohledu na účel pobytu. Pokud je ovšem účelem pobytu výdělečná činnost,  je nutno zažádat po příjezdu na místně příslušném oddělení Cizinecké policie BaH o povolení k pobytu a o pracovní povolení.

Pokud pobyt přesahuje 24 hodin, platí pro všechny cizince přihlašovací povinnost (nejpozději do 24 hodin) na cizinecké policii BaH, jejíž pobočky jsou ve všech větších městech. V praxi se plnění této povinnosti obvykle nevyžaduje. Při ubytování v hotelu zajišťuje přihlášení správa hotelu, při ubytování v soukromí za něj dle zákona zodpovídá ubytovatel.

Celní a devizové předpisy:

Celní předpisy pro běžné turistické cesty jsou podobné jako v ČR: limity na alkohol, cigarety atd. Neexistují obecná množstevní omezení na dovoz ostatního zboží. Upozorňujeme však na nejednotnost v zákonných normativech, určujících podmínky pro dovoz i vývoz komerčního zboží v jednotlivých částech BaH (např. dovozní přirážky, lhůty k proclení).

K dovozu a vývozu domácích zvířat je nutný Evropský zdravotní průkaz (tzv. evropský pas). Psi musí být označeni čipem, který jim může být voperován již v ČR nebo i u libovolného veterináře v BaH. V Sarajevu působí několik veterinářů, jejichž služby jsou na české úrovni.

Historie:

Bosna a Hercegovina jako celek patří k nejunikátnějším a kulturně nejpestřejším oblastem Evropy. Vyskytují se zde vlivy křesťanské kultury, západní – katolické a východní – pravoslavné, islámské – orientální a židovské – maurské. Jejich vzájemná symbióza a dlouhé období relativního klidu způsobilo vrcholný rozvoj místní architektury, sochařství, písemnictví a hudby.

Na několika místech jsou pozůstatky Ilyrských hradišť. Patrné jsou i stavby z doby Římské říše jako např. most a lázně v Ilidži v Sarajevu. S příchodem Slovanů došlo na několik staletí ke kulturnímu úpadku, který je později nahrazen opětovným rozmachem v období středověku. K charakteristickým znakům té doby patří stećci, jedinečné náhrobní kameny rozeseté po celé zemi. V menší míře se dochovaly náboženské a obranné stavby. Několik málo výjimek se nachází např. v Jajci nebo v Bihaći.

Největší proslulosti a slávy si však získalo období osmanské nadvlády. Několik staletí obchodní prosperity do značné míry ovlivnil rozkvět místní kultury, značně poznamenané turecko-muslimským vlivem. Byla založena města jako Sarajevo, Mostar, Tuzla aj. Rozvíjela se architektura. Byl postaven most ve Višegradu, v Mostaru, v Žepě. Stavěly se nové obchodní cesty a s tím i síť hanů, hamamů, mešit. Ve městech se zřizovaly školy (mekteby a medresy) a knihovny.

S oslabováním turecké moci na Balkáně docházelo i ke kulturnímu úpadku na území Bosny a Hercegoviny, který byl vystřídán opětovným růstem v období okupace Rakousko-Uherskem. Většina velkých měst získala evropštější nádech a s tím i nový impuls k blahobytu. Vystavěna byla např. v sarajevská radnice, Katedrála, Saborna crkva, Zemské muzeum, Národní divadlo aj.

První polovina 20. století působila na dění v Bosna a Hercegovině spíše negativně. Dvě světové války, velké ztráty na životech místního obyvatelstva a násilné přerozdělování bosenského území cizími státy. Druhá polovina přinesla mnohem optimističtější události, jakým bylo např. pořádání zimních olympijských her v Sarajevu v roce 1984.

Po skončení války v roce 1995 byla zahájena obnova hlavních kulturních a historických objektů a s tím spojená rehabilitace země, která má za cíl opětovně přilákat turisty do Bosny a Hercegoviny.

Výsledky hledání
Sunce
FM
starstarstar
letecky vlastní Katovice, Varšava
Polopenze, All inclusive
Hotel
Hodnocení:
4,8 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 29.10.2016 8 dní Polopenze vlastnívlastní 5 550 Kč FM Detail
 29.10.2016 8 dní Polopenze vlastnívlastní 6 180 Kč Detail
 29.10.2016 8 dní All inclusive vlastnívlastní 7 590 Kč FM Detail
Datum Délka Strava Doprava Cena
 2.6.2017 11 dní Polopenze autobusautobus 11 990 Kč FM Detail
 1.9.2017 11 dní Polopenze autobusautobus 11 990 Kč FM Detail
Sarajevo, Albánie a Makedonie
Hodnocení:
0,0 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 1.7.2017 9 dní Polopenze autobusautobus 12 990 Kč Detail
Grand Hotel Neum
starstarstar
letecky Katovice, Varšava
All inclusive
Hotel
Hodnocení:
4,8 / 6 Hodnocení podle Holidaycheck
Datum Délka Strava Doprava Cena
 8.6.2017 8 dní All inclusive leteckyleteckyKatovice 13 100 Kč Detail
 15.6.2017 8 dní All inclusive leteckyleteckyKatovice 13 416 Kč Detail
 8.6.2017 8 dní All inclusive leteckyleteckyVaršava 13 425 Kč Detail

další nabídky >